Blátěná batika

  • Výtvarná technika/postup: blátění batika
  • Pomůcky: bláto-jíl (pro zjednodušení keramický šlikr- zředěná keramická hlína šedé barvy), plátno nebo staré lněné prostěradlo, houbička na roztírání barvy, štětec na bláto, mísa na bláto, igelit, barvy na textil, žehlička.

Technika zaujme i děti s menším výtvarným nadáním. Je jednoduchá. Vždyť děti tak rády nazují holínky a prověří jimi každou kaluž. Tuto techniku můžeme dělat i s předškoláky, je jednoduchá a efektní. To věděli již dávní Inkové, kteří blátěnou batikou malovali na textil. Tak pojďte s námi na blátěný výlet. Vezměte s sebou sběrné nádoby a se svým blátěným úlovkem pak malujte v teple domova.

 

Realizace výtvarné činnosti

Látku položíme na igelit. Připravíme si blátěnou kaši, ta by měla mít konzistenci hustší smetany. Štětcem malujeme na látku motiv, který chceme mít tak barevný jako podklad. Bláto či jíl necháme zaschnout. Schnutí můžeme urychlit fénem, či položením látky na sušák v blízkosti kamen. Další možností je nechat blátěnou malbu zaschnout do druhého dne. Nyní přijdou na řádu textilní barvy a houbička. Houbičkou nanášíme na látku barvu a nevynecháme ani prostor se zaschnutým blátem. Když máme barevnou práci dokončenu, opět necháme zaschnout.

Závěr

Podle návodu na lahvičce s barvou buď přežehlíme a tím barvy ustálíme, nebo vypereme jíl a žehlíme až pak. No a máme hotovo. Věřte, je to velké dobrodružství vidět, jak dokáže malovat bláto.

Námět zaslala: Mgr. Zuzana Klápšťová z Ateliéru ŠUM 

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *