- Výtvarný záměr: experimentovat se zapouštěním barev do netradičního materiálu, hrát si s kombinací barev na vlastním jméně
- Výtvarná technika/postup: solná malba, zapouštění barev do soli
- Pomůcky: bílé čtvrtky/karton A4, tužky, lepidlo Herkules, mistička s kuchyňkou solí, akvarelové/vodové/anilinové barvy, kulaté štětce, mistička na lepidlo, nádoba s vodou, tácek, ubrus.
Motivace a hra
- Nácvik psaní vlastního jména – Aby děti mohly realizovat tuto výtvarnou činnost, podmínkou bylo umět napsat vlastní jméno velkým tiskacím písmem. Kdo to ještě neuměl, mohl trénovat opis dle předlohy na zvláštní papír.
Realizace výtvarné činnosti
První krok je nakreslení návrhu tužkou na bílou čtvrtku/karton – tedy napsání svého jména přes celý formát A4. Na písmena pak pomocí kulatého štětce naneseme tekuté lepidlo. Lepidlo nanášíme rychleji ve větších vrstvách, aby nám v průběhu obtahování nezačalo usychat. Pokud by i přesto někde zaschlo, ještě před posypáním solí naneseme lepidlo na suchá místa. Čtvrtku vložíme do tácku a posypeme solí, aby bylo lepidlo důkladně zakryto. Sypat můžeme prsty, nebo rovnou z mističky. Poté, co je sůl všude, papír zvedneme a přebytečnou sůl vysypeme do tácku. Počkáme pár minut, až lepidlo se solí uschne; mezitím si připravíme akvarelové barvy, mističku s vodou a kulatý štětec
Na štětec naneseme kromě barvy dostatek vody a špičkou štětce se dotkneme linie pokryté solí. Ihned po dotyku se barva přenese ze štětce na sůl. Sledujeme, jak se barva rozpíjí do obou směrů. Sůl absorbuje barvu, po absolutním zaschnutí nápis lehce vybledne. Kromě štětce lze použít kapátko (=pipetu). Než výkresy vystavíme, ještě jednou se čtvrtkami lehce zatřepeme nad košem, aby odpadla přebytečná sůl.
Závěr
Tématem nemusí být napsání vlastního jména (ač se dobře hodí pro předškolní děti k tématu: Já – kniha – písmo). Můžeme zvolit libovolný motiv, ale stále platí pravidlo, že lepidlo před posypáním solí nesmí být nikde zaschlé, proto je nutné volit jednodušší motivy, kde jsou i linie od sebe dostatečně vzdálené, aby po nánosu širší vrstvy lepidla nesplývaly.