Vločky z cukru

  • Výtvarný záměr: vyzkoušet si malování netradičním materiálem (cukrovou polevou) pomocí štětce
  • Výtvarná technika/postup: malba cukrem
  • Pomůcky:  moučkový cukr, voda, lžíce, kelímky na směs, úzké kulaté štětce, černý tvrdý papír A4, popř. stříbrné glitry
 

Motivace a hra

  • DiskuseZdobíte s maminkou před Vánoci cukroví? Jakou má poleva barvu/chuť? Čím ji nanášíme na perníčky?
  • Motivační vysvětlení: Sněhová poleva na perníčky Poleva je vyrobena z moučkového cukru, bílku z vajíček, kdy po jeho vyšlehání vznikne hustý, zářivě bílý sníh, kterým zdobíme vánoční perníčky. Nevýhodou nazdobeného cukroví je, že většinou nevydrží dlouho, neboť se sní. Pokud bychom ale polevou ozdobili papír, ten už bychom sníst nemohli. Malování cukrem je ideální pro sněhové vločky. Lesklý, tekutý, jiskřivý cukr má nádherný mrazivý vzhled.

Realizace výtvarné činnosti

Do kelímku vsypeme dostatek moučkového cukru a smícháme ho s minimem vody. Neexistuje přesný návod, jaké množství cukru a vody použít. Pokud dáme více cukru, vznikne hustá směs, díky níž budou vločky po uschnutí bílé, plastické, ale cukr se bude časem trochu odlupovat. Při husté směsi se omezíme na jednoduché 6cípé vločky složené ze tří čar. Při menší koncentraci cukru je směs řidší, lze s ní malovat detailnější vločky, které budou po uschnutí spíše ale průhledné, plošné a tudíž bez efektu, kterého jsme chtěli docílit. Abychom získali jiskřivost, stejně jako u sněhu, který se třpytí za svitu slunce, přimícháme do cukrové směsi stříbrné glitry. Do této fáze mohou děti polevu ochutnat, pak již dbáme na to, aby směs neochutnávaly.

Pozn. Doporučuji použít tvrdý papír, který nemá takový sklon ke kroucení a unese tíhu cukrové směsi.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *