Tak uvidíš zlaté prasátko

  • Výtvarný záměr: na vytvořenou formu klást papírové kousky a vytvořit tak objekt symbolizující štěstí
  • Výtvarná technika/postup: prostorová tvorba – kašírování s domalbou
  • Pomůcky: balonky, měkký bílý papír – hedvábný, pauzovací (popř. novinový), tapetové lepidlo, ploché štětce, miska na natrhaný papír, miska na lepidlo, plata od vajec, papírové ruličky, velká plastová víčka, papírová lepenka, zlatá temperová barva (popř. zlatý sprej), drátek, lepidlo Confix, bílá čtvrtka, ubrus.
 

Motivace a hra

  • Vánoční reklama na Kofolu: Zlaté prasátko zhlédnutí známé reklamy na youtube.com „ … a když to vydržíš až do večera nepapat, tak uvidíš zlaté prasátko.“
  • Objasnění vánoční pověry: Kdo nebude na Vánoce celý den jíst až do večeře maso, uvidí za odměnu zlaté prasátko, proto se většinou v tento den jí bezmasá jídla. Vidět zlaté prasátko znamená štěstí.
  • Demonstrace se zrcátkem: Prasátko Už jste někdy viděli zlaté prasátko? Že ne? Ukázka prasátka pomocí odlesků světla od zrcátka.
  • Motivace – A chtěli byste vidět skutečně zlaté prasátko, na které si můžete i sáhnout?

Realizace výtvarné činnosti

Technika kašírování je časově náročnější, vyžaduje výdrž, trpělivost i rozvinutou jemnou motoriku. Pokud nepracujeme na společném díle, ale každé dítě si tvoří svůj objekt s představou pedagoga, že nad činností bude jen dohlížet a příležitostně dopomůže, zařaďme kašírování s dětmi starších 5 let, u nichž víme, že u činnosti vydrží opakovaně delší dobu. Děti mladšího školního věku zvládnou vše samy, u předškolních dětí dopomůžeme např. s nalepením nohou, rypáku, ocásku apod.

Balónek nafoukneme a pevně zavážeme provázkem. Balonek by měl být spíše menší a kulatější než hruškovitý. Na balonek pomocí papírové lepicí pásky přilepíme rypák (tvořen z většího plastového víčka anebo papírové ruličky) a 4 nohy (z plat od vajec nebo menších papírových ruliček). Než začneme kašírovat objekt, natrháme si do misky větší zásobu papírových kousků. Pro kašírování lze použít libovolný měkčí papír, ale mysleme na to, že při použití novinového papíru je potřeba pro poslední vrstvu zvolit papír bílý. Z misky si vezmeme jeden papírek, potřeme ho tapetovým lepidlem, přiložíme na balonek a štětcem uhladíme. Papírky pokládáme tak, aby se rovnou překrývaly. Při kašírování nezapomínáme zakrýt i rypák a nohy.  Povrch dobře pokryjeme 1-2 vrstvami a necháme do druhého dne řádně uschnout. Druhý den přilepíme prasátku uši vytvořené z bílé čtvrtky, kdy záhyb pro přilepení v polovině nastřihneme, aby šlo ucho přeložit a natvarovat ho. Prasátko polepíme další vrstvou, kontrolujeme, zda nám nikde neprosvítá balonek. Zpravidla by měly 3-4 vrstvy stačit, aby prasátko bylo pevné a drželo tvar. Třetí den před tím než obarvíme prasátko zlatou barvou, mu přilepíme ocásek. Aby byl ocas hubený a dal se dobře tvarovat, poslouží nám drátek, který vložíme do proužku papíru, papír stočíme a na konci přilepíme. Děti si natvarují ocásek dle svých představ a pomocí lepidla Confix (či jiného, co rychle a dobře lepí) ho přilepíme na objekt. Pro nabarvení používáme neředěnou temperu, která i přesto obsahuje trochu vody. Vrstvy sice na chvíli změknou, ale díky balonku pod ním nezmění tvar a po zaschnutí bude opět prasátko tvrdé jako předtím. Po částečném zaschnutí namalujeme prasátku oči, nozdry, popřípadě další detaily.

Tak uvidíš zlaté prasátko

Závěr

  • Vyrobené prasátko, které by dětem mělo přinést štěstí, si odnesou domů.
  • Obměna: Pokud bychom netvořili zlaté prasátko v rámci Vánoc, lze z něj vytvořit např. kasičku. V tomto případě ho můžeme opatřit i fantaskní barevností, nebo ho při poslední vrstvě polepit fotografiemi květin, map, pestrobarevnými papíry apod.
5/5 (1)

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *