Svět plný svátků

Svět plný svátků

Svět plný svátků

Jsem Tomáš Svátek. Mám takové zvláštní jméno a možná proto mě už od malička zajímají všechny možné oslavy a svátky. A o všech si vedu deník. No fakt! Třeba jak to vypadá, když se slaví Rok draka v Číně nebo když rozkvetou sakury v Japonsku, jak si Evropané kutálí sýr nebo pálí čarodějnice, Španělé se odívají do květin, Mexičané se radují na dušičky, jak vypadají svátky v teplé Austrálii, válečný tanec na Novém Zélandu nebo zase naopak oslava u Eskymáků nebo bláznivé veselý na obou Amerických kontinentech. Už vím, kdy voní kořením celá Indie nebo se v Africe pod nohama mnoha tanečníků neskutečně práší. A vůbec by Vás nenapadlo, jak často se oslavují tak obyčejné věci jako je oheň, voda a jídlo. A do čeho všeho se my lidé dokážeme vymódit. Některé oslavy jsou jen tak pro zábavu a jiné jsou tu už stovky let. Jestli chcete, můžete si můj deník pročíst a třeba si nějakou tu oslavu udělat i doma. No fakt!

Nevšední encyklopedie o různých svátcích, festivalech a oslavách světa je určena všem cestovatelům od 9 let, ať už jezdí s opravdovým batohem na zádech nebo jen prstem po mapě. Kniha odpovídá i na otázky proč lidé oslavují a z jakého důvodu jejich oslava vypadá právě tak, jak vypadá. Nedílnou součástí knihy jsou i tipy, jak si takovou oslavu uspořádat doma.

 

Recenze

Svět plný svátků – kniha, na kterou jsem se velmi těšila. Hned po jejím otevření mě mile překvapila ilustrace celého světa, kde jsou vyobrazené kresby svátků/oslav/festivalů. Po straně mapy se podle čísla u ilustrace dozvíte, ve kterém státě se svátek odehrává. Celkem je zde zakreslených 65 událostí, které jsou rovněž zmíněné uvnitř knihy. Pozor ale, číslování kapitol nekoresponduje s číslem uvedeným na mapě. Z toho vyplývá má jediná výtka – autorka mohla přímo v textu, kdy hovoří o daném svátku, uvést číselný odkaz na tuto mapku. Nicméně obrázky uvnitř knihy korespondují s obrázky na mapě, takže se dají poměrně dobře vyhledat.

Příběh vypráví smyšlený hrdina Tomáš Svátek, který procestoval celý svět a ty nejzajímavější oslavy a festivaly nám představuje prostřednictvím této encyklopedie. Díky vyprávění je text čtivější, odlehčenější. Abychom trochu porozuměli festivalům a svátkům, seznamuje nás publikace nejprve s rozdílem festivalu/svátku, podle jakých kalendářů se oslavy konají a s druhy náboženství včetně jejich symbolů. Tento úvod skutečně dává smysl a je vhodný ho nepřeskočit.  U každého svátku se dozvíme, kdy, kde a proč se slaví, jak dlouho trvá, jak probíhají přípravy, jaké se k němu váží tradice, pokrmy, převleky i hudební nástroje. Svátky jsou v knize řazené podle jejich konání od ledna do prosince. Na konci naleznete přehledný kalendář s konkrétními názvy svátků, o kterých byla v knize zmínka včetně data konání. U každé svátku mají dětští čtenáři i úkol na doma: zjistit, co jsme za zvíře v čínském horoskopu, postavit malou loď, vyrobit si hudební nástroj, házet papírovými koulemi, udělat opomíjené rostlině oslavu. Nejedná se tedy o přesné napodobení svátku, ale drobnou aktivitu vycházející z oslavy.

Většina festivalů (pro mě) byla neznámých, za to velmi zajímavých, mnohdy i úsměvných. Zaujalo mě uctívání zmraženého týpka v Kanadě, vystřelování raket z bambusů, zapalování kopce, vytvoření melounových lyží a táhnutí po dužnině, slavení svátu Bilba Pytlíka, chytání 4kg kola sýra z kopce, šnorchlováni v rašelině a nošení žen na zádech překážkovou drahou, kdy vítěz dostane tolik piv, kolik žena váží.

Po vizuální i formátové stránce je kniha perfektně zpracovaná a po té obsahové do puntíku dotažená.  Text je pochopitelný, dostatečně obsáhlý doplněný o ilustrace, které text popisují nebo ho ještě více rozšiřují. Veškeré důležité informace jsou v textu tučně zvýrazněné.

Kniha je skvělým průvodcem jak nenásilně poznat odlišnou kulturu, tradice a svátky v jiných zemích. Ač je encyklopedie určena pro čtenáře od 9 let, tak určitě obohatí i většinu dospělých. Pro ně to bude navíc přijatelnější forma sebevzdělání než suchá teorie z knihy pro dospělé.  A i učitelé zde najdou inspiraci do výuky – kromě zeměpisu se dají z knihy čerpat nápady pro výrobu různorodých masek, inspirovat se některými hrami, které lze v modifikaci využít při karnevale, na Den dětí nebo při jiných dětských oslavách.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *