Sněženka podsněžník

  • Výtvarný úkol: pokusit se zachytit podobu sněženky malbou a papírovou skládankou, výtvarně využít zapouštění vodové barvy do mokrého podkladu
  • Výtvarná technika (postup): kombinovaná technika
  • Pomůcky: čtvrtky formátu A4, vodové barvy, houbičky, voda v kelímcích, silnější i slabší kulaté štětce, kancelářské papíry, lepidlo v tubě, zelená temperová barva, obrázek sněženky, ubrusy
 

Motivace a hra

  • Poslech pohádkyVšude bylo jaro. Voda v potocích skákala přes kameny, ptáci zpívali od samého rána a sluníčko nad nimi ždímalo bílé mráčky, aby mělo čisté pod hlavu. Všechno bylo v pohybu, jenom studánku pod skalou stále ještě věznil ledový příkrov a ne a ne ji opustit. Kolem studánky se sešli skřítci i drobounké lesní víly a všichni kroutili hlavami. Bývali zvyklí každým rokem vítat na tomto místě jaro svými tanečky a hasit přitom žízeň vodou ze studánky, jenže letos to vypadalo, že studánka nějak zaspala. Co teď? Pavoučci už šijí pro víly taneční šaty, pro skřítky pevné boty, ale studánka je přikrytá ledem jako hrnec pokličkou. Tak nad ní stáli a přemýšleli, až nejstarší ze skřítků povídá: „Říkávala moje bába, že když se stane taková věc, může pomoct jenom kouzelný jarní kvítek. Jen on dovede odemknout studánku, která zaspala jaro“. „Kde ale takový kvítek roste?“ To nikdo z nich nevěděl. Tak se rozhodli, že se rozběhnou po okolí a budou nosit ke studánce všechny kvítky, které potkají. Běhali lesem křížem krážem a trhali bledule, petrklíče, fialky, sasanky, jaterníky a pokládaly je okolo studánky. Ale studánka nic, ležela nehybně mezi vším tím kvítím jako mrtvá nevěsta. Skřítkové a víly si už nevěděli rady. A tu k nim přiletěl čiperný větřík a zašeptal jim do oušek: „Studánku odemkne pouze květina, která je poslem jara. Vykvétá jako první ještě v době, kdy jsou všude zbytky sněhu. Má křehké bílé kvítky se zelenými kornoutky uprostřed…“
  • Motivační otázka – Jakou květinu musí skřítkové a víly hledat? Pomůžeme bytostem odemknout studánku? Vytvoříme jim sněženky za celou třídu, a to by bylo, aby se studánka neprobudila.

Realizace výtvarné činnosti

Barevný podklad si připravíme tak, že si čtvrtku pomocí houbičky dostatečně namokříme. Děti pomocí štětce a vodových barev zapouští barevné skvrny do mokrého podkladu. Volíme odstíny modré, žluté, zelené. Dbáme na to, aby byla barevně zaplněná celá plocha čtvrtky. Než podklad zaschne, vyrobí si každý dvě sněženky. Ze čtverce kancelářského papíru o rozměrech 10 x 10 cm vytvoříme kvítky skládáním papíru. Učitelka nejdřív předvede, jak budou děti sněženku skládat. Postup pro poskládání sněženky je vyobrazen níže.

origami sněženka

Před lepením sněženek na plochu je dobré čtvrtky vylisovat, protože se vlivem schnutí zkroutí. Děti si samy květy poskládají a přilepí na zaschlou plochu. Domalují jim temperovou barvou stonek a listy dle obrazové předlohy.

Závěr

  • Dokončení pohádky s vyrobenými sněženkami – Skřítkové a víly posbírali vytvořené sněženky a položili je na led. Křuplo to, zachrastilo a ledem se rozběhly praskliny jak pavoučí nožky. Večer tančili skřítkové a lesní víly kolem studánky a větřík, ten jim k tomu vyhrával na píšťaly.
5/5 (3)

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

1 názor na “Sněženka podsněžník”

  1. Pingback: Jaro-příroda | Výtvarná výchova

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *