Převleky a masky pro každou příležitost 

Převleky a masky pro každou příležitost 

Převleky a masky pro každou příležitost 

Čeká vás karneval nebo dětská besídka a před vámi tím pádem leží úkol postarat se o kostým. Zapomeňte na princezničky, spidermany, piráty nebo nylonové masky z papírnictví a pojďte to zkusit trochu jinak. Tenhle nápadník by vám chtěl přinést inspiraci k tomu, jak vytvořit s vašimi dětmi originální maškarní kostýmy z dostupných materiálů nebo toho, co můžete zrovna vyndat ze skříně. V knížce najdete „masky na zítra“, originální i klasické maškary, hodně kousků vytvářených společně s dětmi (obzvláště na těch krabicových mohou jakkoliv staré děti velmi dobře spolupracovat), a to vše vám má sloužit jako inspirace k dalším nápadům, které jistě přijdou.
Patricie Koubská je výtvarnice a učitelka. Ilustrovala řadu dětských knih a vede výtvarné dílny pro děti.

 

Recenze

Čeká Vás karneval, dramatizace pohádky ve školce/škole a potřebujete masku či kostým? Nechcete za ni zbytečně utrácet, neboť byste ji další rok už třeba ani nevyužili? Chcete jedinečný neokoukaný kostým, na kterém se budou při tvorbě podílet i vaše děti?

Výhodou vlastnoručně vyrobených kostýmů je kromě originality a minimálních investic i to, že kostým skvěle padne vašemu dítěti. Masky jsou poměrně jednoduché, některé zvládnete vyrobit během jednoho dne, či týdne. Kniha slouží jako nápadník, který by Vás měl inspirovat pro tvorbu vlastního kostýmu, na kterém se mohou svými nápady i pomocí při výrobě podílet i vaše děti.

Vychází se z materiálů, co máte doma. K výrobě masek se hodí staré oblečení, krabice od spotřebičů, plastové květináče, staré molitanové natáčky, houbové utěrky, alobal, grilovací tácky, ubrousky, vařečky apod. Hojně se pracuje s prádelní šňůrou, lepidlem Herkules, tavnou pistolí či sešívačkou. Na základě tohoto stručného výčtu vidíte, že většinu věcí doma nalezneme.

Kniha je členěna do kapitol: Masky z kartonu; Masky s kašírovanými hlavami; Batikované masky; Masky pro menší děti-ideálně do školky; Masky pro malé slečny, které nechtějí být jen princeznami; Masky pro kluky; Brouci, motýli a jiná havěť; Masky urgentní neboli „na dnešek“, pod nimiž najdete konkrétní převleky. Kniha čítá 41 originálních masek a převleků.

Na karnevale se to hemží samými princeznami, čarodějnicemi, piráty, spidermany, kostlivci apod., ale co kdyby šlo vaše dítě např. za televizi, mobilní telefon, chaloupku, komín s čápem, chobotnici, mořskou pannu, větrník, slunečník, Makovou panenku či motýla Emanuela, Zoro mstitele, kata, mouchu, housenku, pavouka, mumii či ducha? To je jen zlomek masek, které najdete v této knize.

Na ukázce níže vidíte, jak jsou zpracované kapitoly s jednotlivými kostýmy. Levá strana patří vždy fotografiím dítěte v převleku a na pravé straně naleznete potřebné pomůcky s popisem práce a v mnoha případech i kresbičky, které napoví, jak postupovat při výrobě jednotlivých částí. Ač se jedná (pro někoho) o krátký text, mohu konstatovat, že je v něm vše dostatečně obsaženo. Navíc díky fotografii máte jasnou představu o podobě kostýmu. Cílem autorky nebylo, aby čtenáři kopírovali do puntíku danou masku. Každý by měl vycházet z toho, co má doma a díky ukázce a popisu vytvořit podobnou masku. Až sami otevřete knihu, uvidíte, že Vás ihned v hlavě začnou napadat další alternativní možnosti, jak masku vytvořit.

Kromě maminek bych knihu doporučovala každému pedagogovi, který s dětmi občas hraje divadelní scénky. Ve školkách disponujeme všemožnými čepičkami zvířátek, ale pokud potřebujeme obsadit jinou postavu, ne vždy nás napadne jednoduchý převlek. Neslibuji, že masku v knize najdete, ale určitě Vám tato publikace navede, jak vytvořit ze snadno dostupných materiálů originální kostým (a třeba ne vždy jen pro děti).

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *