Před školkou rostou houby

  • Výtvarný záměr: vystihnout znaky houby, fantaskní posun v barevném řešení
  • Výtvarná technika (postup): kresba tuší a dřívkem, voskovými pastely; instalace
  • Pomůcky: kartony formátu A4, černá tuš, špejle se špičatým koncem, voskovky, špejle, nůžky, úzká izolepa, ubrusy, látkový sáček se sušenými houbami, obrázky hub
 

Motivace a hra

  • Hmatová a čichová hádanka – Námět je ukryt v uzavřeném látkovém sáčku. Napřed necháme dětem pytlík osahat, zda na základě hmatu poznají jeho obsah. Následně si každý přes pytlík přivoní sušených hub. Děti si své tajemství prozatím nechají pro sebe a sdělují, zda vůně pro ně byla příjemná či nikoliv.
  • Popis: Stavba těla houby – klobouk, třeň (noha), prstenec (sukénka), podhoubí.
  • Seznámení s úkolem – Na trávníku před školkou si vytvoříme houbový ráj z takových hub, které by byly vidět už z dálky. Koneckonců proč bychom si nevymysleli houby jinak barevné, na klobouku puntíkaté, proužkované, vlnkované? Poznávacími znaky houby jsou noha a klobouk, která musí být zachována.

Realizace výtvarné činnosti

Svou velikou houbu si děti nakreslí tuší na karton a ozdobí ji různými fantaskními prvky (proužky, geometrickými tvary, okénky, symboly). Po zaschnutí tuše houbu vybarví výraznými odstíny voskovek a vystřihnou. Učitelka nalepí z rubu pomocí proužku izolepy špejli, které necháme přečnívat spodní část, aby šla zapíchnout do země. Děti si určí místo, kam budeme houby instalovat. Dětem poradíme, jak houby umístit, aby byly všechny vidět z některého více frekventovaného místa (např. nebyly schované za stromem, barevná strana nebyla obrácená dozadu). Houby zasadíme zapíchnutím špejle do trávníku.

Poznámka: Kartony a voskovky byly využity z důvodu, aby se houby neohýbaly, vydržely na trávníku déle a hned se popřípadě nerozmáčely.

Závěr

  • Sběr hub – Houby zasazené v dopoledních hodinách si děti s odchodem domů sklidí – samozřejmě každý jen tu svou.
Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

1 názor na “Před školkou rostou houby”

  1. Pingback: Les (stromy, houby) | Výtvarná výchova

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *