Pod hladinu
Co a kdo se skrývá v modré hlubině? Jaké tvory bychom tam mohli potkat? Oceán je plný zajímavých a někdy dokonce podivných stvoření. Knížka ti ukáže, jaká jsou a jak hluboko ve vodě žijí.
Neencyklopedická kniha provází malého čtenáře zdánlivě nekonečnou mořskou hlubinou. Barva stránek se postupně mění s tím, jak postupujeme hlouběji a hlouběji.
Recenze
Možná vlivem toho, že nedokážeme žít v moři a na vlastní oči poznávat tento svět, obdivujeme třpytící se hladinu moře. Díky technice se ale lidé do světa temných mořských hlubin ponořili a s touto encyklopedií se tam můžeme ponořit i my, abychom spatřili živočichy, které bychom jen těžko viděli.
Při každém otevření knížky POD HLADINU na mě dýchla vůně tiskařské barvy, kterou už tolik z knih neznám. Netradičně se otevírá na výšku, strany nejsou číslované, ale po levé straně se táhne stupnice v metrech. Čím dál budete listovat, tím hlouběji začnete klesat a pozadí stránek postupně bude tmavnout stejně jako voda v moři.
Ještě, než se ponoříme pod hladinu, je zde rozdělení podmořského světa do pěti hlavních ZÓN s údaji, do jaké hloubky každá sahá s vyjmenováním několika živočichů, kteří v ní žijí. Na počátku každé zóny ji autor na celé jedné straně představí. Sice se zde objevují odborné pojmy, které ale jsou vysvětlené pro (nejen) dětské pochopení. Pak následují obrazové stránky s živočichy. U každého z nich je napsáno jeho jméno a většinou na každé dvoustraně je vybrán jeden, o kterém nám autor napsal víc – popis vzhledu, čím se živí, zajímavost (např. že tučňák dokáže zadržet dech až na 30 minut, krakatice má velké oko jako 2 fotbalové míče a že kostižerkám se říká proto, že žerou kosti).
Jedná se o neencyklopedickou publikaci, ač já bych jí za encyklopedickou i považovala. Jen podrobnější informace nečekejte u každého tvora. Mě osobně toto naťuknutí jen u některých stačilo, důležité pro mě bylo vidět, jací živočichové, v jaké hloubce žijí, jak vypadají. A kreslené ilustrace vypadají velmi věruhodně, poutavě bez barevné nadsázky. Díky tomu ji lze nabídnout 4letým (ověřeno v praxi) i starším školním dětem. Ti mladší budou obdivovat neznámé tvory a ti starší se i něco přiučí, s čím by se ve škole asi ani nesetkaly. Navíc se děti dozví i něco o biodiverzitě, plastu, jeho výhodách a nevýhodách, které ohrožují mořský svět a zároveň tipy, jak přírodě alespoň trochu pomoct.
Na konci knihy je vytvořený REJSTŘÍK ŽIVOČICHŮ řazený abecedně obsahující ilustraci tvora a v jaké hloubce žije. Pokud byste tyto obrázky okopírovali a nastříhali, myslím, že by se z nich dala vymyslet nejedna vzdělávací aktivita.
Za mě geniální jedinečná kniha, co má nápad.
Na závěr si dovolím vypsat něco málo o každé zóně, informací v knize ale naleznete daleko víc.
- EPIPELAGICKÁ ZÓNA – 0 – 200 m, do této zóny pronikají sluneční paprsky. Kde je světlo – jsou rostliny, kde jsou rostliny – je fotosyntéza a kde je fotosyntéza – je život. Vůbec jsem netušila že 50 % kyslíku, který dýcháme je z moře, které produkují řasy. Vrstva nejbohatší na živé organismy.
- MEZOPELAGICKÁ ZÓNA – 200 m -1 km, zde už je naprostá tma, ale stále tu žije dostatek živočichů. Je zde termoklima – vrstva, která dělí moře na horní a spodní.
- BATYPELAGICKÁ ZÓNA – 1- 4 km, do 4 km, 4 °C, žije zde už toho málo, živočichové podivní, mají společné: obří tlamu, šedé a tmavé zbarvení.
- ABYSOPELAGICKÁ ZÓNA – 4 – 6 km, temno a ticho, děsivý tlak, teplota není vyšší než 3°C. Živočichové už jen malí, co se v této vrstvě už téměř nehýbou.
- HADOPELAGICKÁ ZONA – vrstva neprozkoumaná, kde byli jen 4 lidé. Na světe existuje jen 16 míst, která jsou hlubší víc jak 7 km.