Pastelka bez barvy

  • Výtvarný záměr: originálně dekorovat tužku, vybrat pro ni barvu a plášť složit v 3D objekt
  • Výtvarná technika: kresba fixy a pastelkami
  • Pomůcky: vytištěné šablony na čtvrtce A4 (šablona ke stažení ZDE), fixy, pastelky, nůžky, lepidlo v tubě
 

Motivace

  • O pastelce bez barvy (pohádka) – Jednoho dne se mamince Tužce a tatínkovi Fixu narodila malá Pastelka. Víte, jakou barvu má pastelka, když se právě narodí? Žádnou. Je neviditelná. Když přišel její čas, otevřeli rodiče penál a vyvedli malou Pastelku do nejvyššího patra barev, kde si měla vybrat barvu, jakou by chtěla mít a tu sdělit kouzelnému ořezávátku. Je to moc důležitá věc, protože barva, jakou si vybere, zůstane malé Pastelce navždy. Bude bílá, aby mohla kreslit sněhové závěje? Nebo žlutá, aby dokreslila vlasy princezně Zlatovlásce? Vybere si modrou a domaluje konvičce vodu z kropítka? Jako červená by mohla kreslit jahody a kdyby si vybrala hnědou, může namalovat perník. Nebo bude zelená? To by mohla kreslit trávu a černou zase tmu. Jakou barvu byste si vybrali vy?

Realizace výtvarné činnosti

Protože se malá Pastelka narodila mamince Tužce (ukážeme šablonu – Příloha 3) a tatínkovi Fixu (ukážeme fixy), použijeme obě věci pro vytvoření nové pastelky. Barvu pastelky bude určovat její hrot a kolečko viditelné zespodu pastelky. Její plášť by měl být však jiný. Nebude přeci stejná jako všechny ostatní. Může být pokryta květinami (tulipán, mák, růže, sedmikráska), zvířátky nebo zvířecími motivy (zebra, žirafa, gepard, paví oko), dopravními prostředky, ovocem či zeleninou, písmeny, čísly i vzory (hvězdy, tečky, kolečka, spirály, trojúhelníky, srdíčka, proužky). Motivy mohou být kresleny černě i barevně na bílý podklad anebo lze pozadí podkreslit pastelkou.  Podmínkou je se neopakovat! Každý by měl mít svou originální pastelku.

Vystřihovánku děti pečlivě vystřihnou, ohnou všechny záhyby, na které přijde lepidlo. S ohýbáním 6tiboké pastelky pomůže učitelka. Nejprve se slepí tělo pastelky a poté hrot a spodek pastelky – u těchto částí je nutná pomoc pedagoga.

Pastelka bez barvy

Závěrečná činnost

  • Jakou barvu pastelky sis vybral/a a proč?
  • Závěr pohádky – Pastelka si žádnou barvu nevybrala, neboť se jí všechny zdály hezké. A protože to byla pastelka z pohádky, měla vždy právě takovou barvu, jakou děti zrovna chtěly pro své kreslení.

5/5 (1)

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *