Nikdo nejde z kola ven

Nikdo nejde z kola ven – detektivní encyklopedie handicapů

Aleš a Matěj jsou velcí kamarádi, a když se u nich ve třídě ztratí tablet, rozhodnou se jej stůj co stůj najít. Do pátrání se zapojí i jiné děti ze školy a společně pomalu rozmotávají příběh toho, kdo jaký je, co kdo vlastně potřebuje a umí, proč každému z nás jde něco jiného a baví ho odlišné věci. Každý jsme jiný. Někdo má modré oči, další zase hnědé, a někdo možná nevidí, neslyší nebo úplně nerozumí všemu, co mu chceme říct. Další děti mohou mít potíže s pohybem nebo s učením. Přesto z nás mohou být kamarádi. Čtivá kniha objasňuje dětským jazykem nejrůznější postižení a ukazuje, že leckteré nesnáze lze překonat nebo je aspoň zmírnit.

Recenze

Aleš, hlavní hrdina knihy, vypráví příběh ze školního prostředí. Zápletka nastává hned na první straně, kdy se ztratí jeho kamarádovi tablet. Do pátrání se postupně zapojují další kamarádi, kteří mají nějakou vadu – zraku, sluchu, řeči, tělesné i mentální postižení, poruchy učení, ale i alergie, autismus. Každý z nich je jiný, ale všichni jsou kamarádi, co se respektují a vzájemně si pomáhají.

Setkat se s handicapovaným člověkem je těžké pro dospělého, natož pro děti. Nechápou, v čem vada spočívá, jak se projevuje, co postiženého trápí a co by mu pomohlo. Knížka se snaží ukázat, že děti s handicapem jsou stejné jako oni, i když jsou odlišní, a že pokud by se s nimi báli kvůli jejich vadě přátelit, připadali by si odstrčení. Je to sice kniha pro děti, ale dám ruku do ohně, že i dospělí se mnohému přiučí.

Kniha je v každé kapitole rozdělena na barevné rámečky: ORANŽOVÝ = poutavý příběh, který na sebe každou kapitolu navazuje, ZELENÝ= vypráví ho kamarád, který objasňuje svou vadu, MODRÝ = zde se už objevují podrobnější informace o postižení včetně odbornějších pojmů (školní psycholog, diagnostický i výchovný ústav, jednotlivé vady řeči, krátkozrakost i tupozrakost, kyberšikana, kochleární implantát atd.), které jsou ale vždy vysvětlené. Tato část je určena starším žákům a dospělým. Následují různé rébusy, křížovky, zajímavosti a kulturní okénko, kde dozvídáme, jaká známá osobnost danou vadou trpěla anebo dává tip na pohádky, knížky, kde se vada vyskytuje.

Nikdo nejde z kola ven je napsaná srozumitelným jazykem obsahující mnoho příkladů a konkrétních rad, jak dotyčnému pomoci. Díky své barevnosti, struktuře, zvýrazněným pojmům se v ní lehce orientuje.

Mám knihy o handicapech, ale žádná z nich není adresovaná přímo dětem a v žádné z nich nenajdu takto uceleně všechny vady. Knihu bych proto doporučila školním dětem, dospělým a pedagogům, kteří v tomto směru trochu tápou. Cílem knížky je lépe porozumět jednotlivým vadám, uvědomit si, že ne vždy je dané postižení na první pohled viditelné a hlavně se nebát podat pomocnou ruku.  

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *