Malba sluncem

  • Pomůcky: Slunce, bílá látka – bavlna či hedvábí, barvy na hedvábí, listy, květiny…, štětec, igelit na podklad
  • Výtvarná technika: malba sluncem

Technika zaujme i děti s menším výtvarným nadáním. Je jednoduchá. Téměř vše za děti udělá sluníčko. Stačí pouze dobře nachystat potřebné věci a pracovat dostatečně rychle a sluneční malba je na světě.

Realizace výtvarné činnosti

Ze začátku pracujeme ve stínu. Bílou látku namočíme do vody a položíme na podklad – igelit, nebo starší hadřík. Celou plochu látky potřeme barvou na hedvábí. Prodávají se i speciální barvy na slunce, s těmi je výsledek jistý, jsou ale dražší. Nabarvenou látku přeneseme na sluníčko a pokryjeme připravenými listy, květinami, šablonami, kameny… Tady je důležité pracovat rychle, aby nám látka nezaschla. Pak by sluníčko už kouzlit nemohlo. Slunce potřebuje k malbě nějaký čas. Minimálně do té doby, než látka uschne. Čím delší dobu látka na slunci bude, tím bude kontrast větší.

Látka je suchá, rostliny na ní rovněž. Nyní můžeme pomalu začít sundávat z látky věci, které jsme sluníčku nachystali. Každá jednotlivá věc, kterou sundáme, pro nás přichystá velké překvapení.

Závěr

Na závěr látku přežehlete. Fixujete tak barvy. Tak hurá do toho, vždyť je tak krásně.  Slunce kouzlí skvěle. Kdyby se náhodou zatáhlo, jde to i se silným umělým světlem.

Námět zaslala: Mgr. Zuzana Klápšťová z Ateliéru ŠUM  (https://www.kurzyuzuzy.cz)

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

2 názory na “Malba sluncem”

  1. Lucie Kuníková

    Vážně stačí obyčejná barva na hedvábí? Zkoušeli jsme s kolegy něco podobného, ale za pomoci jakési chemické směsi využívané dříve k vyvolání fotografií, v které byly jedovaté látky – to bych samozřejmě dětem do ruky nedala… Váš postup mně přijde geniálně jednoduchý, ráda vyzkouším!

  2. Pingback: Vesmír | Výtvarná výchova

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *