Kdo se skrývá za maskou

  • Výtvarný záměr: vytváření masek – individuální práce s papírem
  • Výtvarná technika/postup:  kašírování dotvořené malbou, prací s papírem
  • Pomůcky: balonky, noviny, tapetové lepidlo, štětce, nádoba na lepidlo, temperové barvy, barevné papíry, nůžky, lepidlo Herkules, tavná pistole, drátky, černý fix, gumička, ubrus
 

Motivace a hra

S masopustem přichází čas rozloučit se se zimou a přivítat jaro, které se blíží. V karnevalových maskách můžeme prožít, že je čas ke změně – v přírodě i možná v nás samotných. O masopustu se říká, že je to „svět naruby“. Vážní mohu být veselými, tišší hlasitými, dítě se může stát dospělou osobou, zvířátkem. Nasadíme si masku a zažijeme, jaké to je změnit svou tvář a být na chvíli někým jiným. Kým a čím by sis přál na chvíli stát a proč? Na obrázcích poznáváme tradiční masky masopustního průvodu (smrtka, medvěd, kobyla, bába s nůší, strakatý), hojně se objevují masky zvířecí i pohádkové.

Většinu masek si lidé zhotovují samy, záleží na jejich zručnosti a fantazii. K jejich výrobě se používá i papír a z toho my si vytvoříme masku – naši novou tvář.

Realizace výtvarné činnosti

Balónky nafoukneme a zavážeme. Děti si natrhají zásobu menší kousků z novinového papíru. Jednotlivé kousky děti potírají tapetovým lepidlem pomocí štětce a lepí je jeden za druhým na balonek tak, aby se překrývaly. Papírové útržky průběžně na balonku vyhlazujeme lepidlem a štětcem. Protože tvoříme masku na obličejovou část, stačí pokrýt pouze polovinu balónku. Když máme polepenou část balónku, začneme přidávat další vrstvu. Nalepená vrstva překryje tu původní. Pro pevnost masky vytvoříme alespoň 3 vrstvy. Kašírovaný balónek necháme schnout do druhého dne. Poté balónek propíchneme špendlíkem a zastřihneme ho do požadovaného tvaru a velikosti sedící na obličej daného dítěte.

Masku pomalujeme temperovými barvami bez použití vody, která by mohla rozmočit noviny a tím zdeformovat tvar masky. S barvou pracujeme ve svižnějším tempu. Po zaschnutí učitelka vystřihne otvory pro oči. Další postup je závislý na druhu vyráběné masky. Uši se dají vytvořit z tvrdého barevného papíru, čumáček a další detaily kresbou fixem a vousky z drátků. Nakonec propíchneme dvě dírky v úrovni očí a přiděláme gumičku na přichycení k obličeji.

Kdo se skrývá za maskou

Závěr

Jakou masku sis vytvořil/a? Zahrajte si setkání masek. Kromě změny tváře převezmou děti i charakteristické rysy daných postav, zvířat a hrou v roli se je pokusí ztvárnit.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

1 názor na “Kdo se skrývá za maskou”

  1. Pingback: Masopust | Výtvarná výchova

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *