Duhový strom

  • Výtvarný cíl: barevná proměna stromu, výtvarný zásah v přírodě
  • Výtvarná technika (postup): land-art
  • Pomůcky: temperové barvy, štětce, keř či menší strom, skleničky na tempery
 

Motivace a hra

Ač už se pomalu blíží jaro, venku stále vládne zima. Vše je zatím v pochmurných barvách paní Zimy. My však už toužíme po jaru plném pestrých barev. Hovoříme s dětmi, co se na jaře děje, jaké barvy s sebou jaro přináší, ukážeme jim obrázky či fotografie s jarní přírodou, ideálně porovnáním stejné části přírody v zimě a na jaře. Prostřednictvím pohybové hry se pokusíme vyhnat zimu. Aktivita je obměnou hry „Rybičky, rybáři jedou“ s textem:

Zimo, zimo, táhni pryč,
nebo na tě vezmu bič!
Odtáhnu tě za pačesy
za ty hory, za ty lesy.
Až se vrátím nazpátek,
svleču zimní kabátek.

A teď si přivoláme jaro. Jak? Oblečeme ho do barevného kabátku.

Realizace výtvarné činnosti

Stromy se mohou barevně proměnit i výtvarným zásahem. Můžeme je ozdobit stuhami, provázky, látkami anebo jim dát nový kabátek prostřednictvím barev. Pokud máme možnost, představíme dětem ukázky známých land-artistů – Ivana Kafky vytvářejícího koberce z barevných listů a M. Heizera (https://www.pinterest.com/manubanogranell/michael-heizer/), který realizoval daleko větší zásahy v přírodě pomocí techniky. My zasáhneme do přírody daleko méně, vlivem jarního deště naše stopy zmizí. Dobré je podotknout, že stromu nijak neublížíme, pokud mu nebudeme lámat větve a dáme pozor i na pupeny, ze kterých na jaře porostou lístky a květy. V okolí školky si vybereme strom či keř, kterému oblékneme jarní kabátek – děti malují větvičky temperovými barvami. Do práce dětem nezasahujeme, samy si k výtvarnému ztvárnění větviček najdou cestu.

Závěr

Na tuto akci je dobré mít takové oblečení, které může být zašpiněno od nabarvených větviček vlivem prodírání se k méně dostupným místům či nepozorností. Nahlížíme na relikt z různých pohledů, všímáme si akcentu, který jsme vytvořili.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *