Dívej se, tvoř a povídej

Dívej se, tvoř a povídej

Dívej se, tvoř a povídej! – Artefiletika pro předškoláky a mladší školáky

Příručka pro práci s dětmi ve věku 3 až 8 let, která se zaměřuje na výtvarné aktivity. Autoři vycházejí z přesvědčení, že školní estetická výchova by se neměla jednostranně zabývat vzděláváním, ale mnohem více než doposud podpořit emocionální a socializační složku výchovy. K tomu napomáhá tzv. skupinový reflektivní dialog, který podporuje schopnost dětí přemýšlet o tom, co a proč tvoří, srovnávat vlastní výtvory s díly spolužáků, vyjadřovat své estetické názory atd. Takto vedené dítě pak nevnímá výtvarnou či hudební výchovu jako vyučovací předmět, ale umění se mu může postupně stát životní potřebou.
Knížka je určena učitelkám MŠ, pedagogům 1. st. ZŠ a rodičům.

 

Recenze

Kniha A5 je velmi rozsáhlá (194 stran) rozdělená do 3 hlavních kapitol: SEZNÁMENÍ, NÁMĚTY, NÁHLEDY. Náhledy obsahují některé důležité pojmy, které objasňují praktickou zkušenost (zážitek, hodnocení v artefiletice, podmínky, úskalí, práce podle plánu aj.). Stěžejní kapitolu tvoří NÁMĚTY, rozdělené do 20 kapitol, každá kapitola pak tvoří 4 podkapitoly-náměty.  Názvy některých hlavních kapitol: práce s barvou, práce s hlínou, práce s látkou, práce s kresbou, papírem, práce s přírodními materiály, výtvarná práce při hudbě, asambláže, návštěva galerie, piktogramy a symbolizace. Kapitoly jsou tedy rozděleny dle výtvarných postupů.

Na počátku kapitoly jsou popsány etudy (cvičení) předcházející hlavním vzdělávacím činnostem (úvodní, posílání předmětu, náznakové akce, haptické hry, hry v roli, pohybové hry aj.).

Každý námět obsahuje cíl, pomůcky, postup, organizační náročnost, organizační formu a náročnost emocionální, sociální. Z každé lekce děti získávají zážitky i prožitky, náměty jsou velmi rozmanité a tudíž vždy lze v této publikaci najít nápad do výuky-nejen výtvarný.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

1 názor na “Dívej se, tvoř a povídej”

  1. Májinka

    Tuto knihu jsem si také koupila. Je skvělá, moc ráda s ní pracuji, artefiletiku nezařazuji každý den, ale když ji zařadím , děti to mají moc ráda 😉

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *