Dekorační stromeček

  • Výtvarný záměr: dekorovat vnitřek stromečku jednoduchými vzory
  • Výtvarná technika/postup: zentangle, práce s papírem
  • Pomůcky: pauzovací papír A4, různé odstíny zelených čtvrtek A4, černý centropen, lepidlo v tubě, nůžky (pro inspiraci: omalovánky zentangle)
 

Motivace a hra

  • DH: Ozdob stromečekNa větší karton namalujeme jehličnatý (vánoční) stromeček a vystřihneme ho. Vytvoříme barevné ozdoby úměrně veliké pro stromeček. Počet ozdob by se měl shodovat s počtem dětí. Na zadní strany ozdob napíšeme úkoly a připevníme kousky lepící gumy. Každé dítě si vybere z hromádky ozdobu, učitelka mu zadání přečte, a pokud dítě úkol splní, připevní ozdobu na stromeček. Mezi úkoly se může objevit: udělej 5 dřepů, zazpívej písničku, zopakuj jazykolam, vyjmenuj 3 zvířata začínající na hlásku P, najdi ve třídě předmět ve tvaru obdélníku, poznej zvíře na obrázku, spočítej počet teček apod.
  • Seznámení se záměrem – Čím zdobíme stromeček? Kdyby každý namaloval klasický vánoční strom, asi by ho zdobily barevné koule, špička a řetěz. Ale jak jinak nakreslit stromečky, aby nevypadaly jako tradiční?

Realizace výtvarné činnosti 

Na barevné čtvrtky položené na výšku narýsujeme 2 cm proužky a vystříháme je. Vytvoříme dostatečnou zásobu proužků v různých odstínech zelené. Každý si vybere barvu, jakou bude chtít tvořit stromeček a vezme si od dané barvy 3 proužky. Dítě dostane pauzovací papír a pomocí 2 proužků na něm zkonstruuje stříšku a to tak, aby se proužky ve špičce překrývaly a jednak konce proužků ležely stále na papíře. Po nalepení vezmeme třetí proužek a přilepíme ho vodorovně přes konce obou proužků. Přečnívající části proužků ustřihneme tak, aby se v rozích vytvořily špičky. Ze zbytku proužků si děti vytvoří kmen a vyčnívající pauzovací papír kolem stromu odstřihnou. Na řadu přichází dekorování vnitřku stromečku. Inspiraci můžeme hledat v omalovánkách zentangle, ale snažme se vycházet především z vlastní fantazie. Nejvhodnější pro detailní kresbu je úzký centropen. Můžete sáhnout po permanentních/klasických černých fixách, ale vlivem své šířce nevypadají vzory již tak efektivně.

Dekorační stromeček

Závěr

Stromečky nejlépe vyniknou na oknech, kde budou jejich vnitřky na denním světle prosvítat.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *