Život v kapce vody

  • Výtvarný záměr: výtvarně ztvárnit vyobrazenou skutečnost
  • Výtvarná technika (postup):  malba anilinovými barvami, kresba fixy
  • Pomůcky: čtvrtky A4, anilinové či vodové barvy, větší kulaté štětce, kelímek s vodou, ubrus, igelitové pytlíky-tašky, černý fix, fotografie či obrázky prvoků, tužka, nůžky
 

Motivace a hra

Každý oblak obsahuje milióny dešťových kapek. Kapičky jsou velmi maličké, nežli ale déšť spadne, kapičky se zvětší tím, že naráží do jiných a spojují se. Víme, že v rybníku, řekách, potocích existuje život – najdeme tam různé živočichy i rostliny. Ale žije někdo v jedné kapce vody? I v jedné maličké kapičce existuje život. My jsme pro tuto výtvarnou lekci zvolili prvoky patřící k nejstarším organismům na zemi žijící především ve vodě, díky níž se mohou pohybovat. Tyto jednobuněčné organismy, mezi kteréž patří bičenky, lamblie, měňavky, trepky, mají velmi jednoduchý tvar těla pro zachycení. Na internetu si vyhledáme některé tyto prvoky a předložíme je dětem pro ukázku i následnou vizuální předlohu pro kresbu.

Kresbu tónujeme barvami, dotváříme jednoduché tvary prvních živočichů, které ve vodě, ba dokonce jen v jediné kapce, žijí dodnes.

Realizace výtvarné činnosti

Na čtvrtku nanášíme v rychlejším tempu anilinové barvy hodně zředěné s vodou. Využíváme především studené barvy obsahující modrou barvu (modrá, fialová, modrozelená), můžeme lehce sáhnout i po žluté. Povrch čtvrtky musí být mokrý. Takto ho přikryjeme igelitovým sáčkem, který přímo na čtvrtce tvarujeme. Čím více záhybů, tím bude výsledné mramorování zajímavější. Pytlík sundáme, až bude malba zcela suchá.

Na zaschlou podmalbu dotváříme černým fixem první organismy. Děti se mohou inspirovat obrázky a fotografiemi prvoků, anebo si vytvořit vlastní jednoduché tvary prvních živočichů, které žijí dodnes v jediné kapce vody. Snažíme se děti navést, aby nezapomínaly na bičíky, řasinky, kterými se pohybují a naopak opomíjely detaily jako oči, ústa.

Na závěr si děti vezmou tužku a nakreslí si tvar kapky, které posléze vystřihnou.


Závěr

Snažíme se pojmenovat jednotlivé organismy, které jsme ztvárnili, neznámým a novým přiřazujeme nová jména dle jejich tvaru, detailů.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *