Vlaštovky ala noty

  • Výtvarný záměr: inspirovat se vlaštovkami sedících na vedení vysokého napětí a obrazovou podobnost využít pro výtvarně hudební akci
  • Výtvarná technika/postup: kresba tužkou a fixy, instalace
  • Pomůcky: fotografie vlaštovek sedící na elektrickém vedení, čtvrtky A5 a menší, tužky, fixy, nůžky, kancelářské sponky, silnější provázek (popř. dlouhý papírový pás, lepící guma)
 

Motivace a hra

  • SH: Posílání vařeného vejce za zádyCo to bylo? Komu to asi patří? Jaké znáte ptáky? Kteří přilétají na jaře a na podzim odlétají?
  • Poslech příběhu:  O poslední vlaštovce(E. Petiška) – O poslední vlaštovce
  • PH:  Vlaštovky– Uprostřed herny natáhneme dlouhé lano. Děti (vlaštovky) na hudbu volně poletují po herně. Jakmile hudba utichne, děti si co nejrychleji sednou na lano jako vlaštovičky na dráty.
  • Pozorování obrázků: Noty x vlaštovky na drátech – Z pohádky už víme, že se vlaštovky na podzim shromažďují na vedení vysokého napětí a společně odlétají za sluníčkem. Povšimnutí si podobnosti mezi vlaštovkami sedících na drátě a notami položených na notové osnově. Učitelka včas vytvoří notovou osnovu z pěti linek buď pomocí provázků natažených přes třídu, nebo ji nakreslí na dlouhý pás bílého papíru. Dráty jsou zatím prázdné, ale každou chvíli se na nich začnou vlaštovky postupně shlukovat a než odletí do teplých krajin, tak si podle nich zkusíme zahrát vlastní skladbu.

Realizace výtvarné činnosti

Činnost realizujeme jako hromadnou se všemi dětmi najednou. Děti vlaštovku nejdříve nakreslí tužkou a poté fixy vybarví. Pro vybarvení lze však zvolit cokoliv (pastelky, voskovky, vodovky atd.). Aby děti věděly, jak vlaštovka vypadá, na viditelné místo vystavíme její obrázek/fotografii. Hotového ptáčka děti vystřihnou a jdou ihned zavěsit na notovou osnovu. Jediným pravidlem bylo, aby ptáčci nikdy nebyli pod sebou (kontrola při zavěšování).

Osnova z provázků je pro děti zajímavější, ale pedagog musí vymyslet, za co provázky upevnit, aby na ně zároveň při hraní na nástroj viděl.  Navíc má poměrně dost dětí problém připevnit ptáčka na provázek pomocí kancelářské sponky (kolíčky jsou naopak na provázky moc těžké). Nejjednodušší variantou je vzít dlouhý pás papíru, nakreslit na něj notovou osnovu a ptáčky na ně připevnit lepící gumou. Výhodou je i to, že lze ptáčky lepit i do mezer. Poté stačí vzít 2-3 dobrovolníky, aby pruh papíru zvedli a učitelka dětem skladbu přehrála. Děti pruh papíru položí a vlaštovky přelétnou zase na jiné místo – opět noty ala vlaštovky dětem přehrajeme.   

Závěr

  • Obměna Děti mladšího a staršího školního věku mohou dostat noty od konkrétní písničky a podle nich zavěsit vlaštovky na linky. Učitelka následně přehraje melodii dle zavěšených vlaštovek = kontrola. Vlaštovky můžeme nahradit prádelními kolíčky.
  • Odlet vlaštovek do teplých krajů – Sundání své vlaštovky a odlet do šatny.
Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *