Vesmírné luštění a doplňování: Turistický průvodce Sluneční soustavou
Mimozemšťan Qark cestuje se svým kamarádem Xylem vesmírem. Pokud rádi luštíte křížovky, písmenková domina, číselné spojovačky, máte rádi bludiště a doplňovačky, můžete se vydat s nimi. Na cestě se dozvíte ještě něco z vesmíru, třeba jak se jmenuje naše nejbližší hvězda, z čeho jsou vytvořeny okolní planety, co na nich najdete a mnoho dalšího.
Zábavné luštění pro všechny kluky a holky prvního stupně, kteří se navíc rádi dozvídají nové informace.
Jana Majetičová je pedagožka na prvním stupni. Vesmírné luštění vzniklo původně jako pracovní listy pro děti v odpolední družině a je tedy testováno přímo na dětech.
Recenze
Knížka v měkké vazbě ve formátu A4 a v černobílém provedení (tedy ideální na kopírování) obsahuje soubor pracovních listů na téma VESMÍR vhodný pro žáky 2. -3. tříd, ale zabavíte jimi i starší děti a některé úkoly zvládnou i děti předškolního věku.
Neděste se, že jste v zápatí neobjevili čísla stránek. Publikace má očíslované jednotlivé pracovní listy přímo před zadáním úkolu, kdy ve většině případů platí co strana, to jeden pracovní list. Občas se objeví pracovní list na 2 strany – například při skládání puzzle, kdy na jedné straně najdete dílky k vystřižení a na druhé straně text se zadáním a obrysem, kam části vlepovat. Autorka vytvořila celkem 57 listů na téma Vesmír, což je úctyhodný počet. Co mi možná drobet chybí je obsah, ale kniha není zas tak obsáhlá, aby v ní člověk sáhodlouze hledal vybraný úkol. Navíc pokud si knihu důkladně projdete, zjistíte, že autorka vytvářela příběh, který na sebe plynule navazuje. Putování začíná od planety Merkur a končí u Pluta, po nich následují komety, mlhoviny, hvězdy, černé díry. Kromě planet najdeme úkoly i na měsíce Jupiteru, Saturnu i naší Země. Autorka vytvořila pro každý vesmírný objekt minimálně 2 pracovní listy. Nové poznatky o planetách i dalších objektech Sluneční soustavy jsou obsažené přímo v zadání úlohy anebo je děti získají prostřednictvím luštění.
Text s objasněním úkolů je dlouhý na 2 až 3 řádky, kde jak jsem zmínila výše, je buď obsažena přímo teorie anebo sděluje, co vyluštěním děti zjistí. Kromě mnoha rozmanitých typů úloh, kdy děti budou luštit, vybarvovat, dokreslovat, vystřihovat, skládat, slepovat, tak si navíc rozvíjejí čtenářskou i matematickou gramotnost a procvičí jemnou motoriku. Typy úloh se opakují, což je při takovém počtu pracovních listů logické (klobouk dolů před tím, kdo vymyslí 57 zcela odlišných úkolů). V souboru najdete: skládání dominových kostek, číselné spojovačky od č. 1 do cca č. 65, hledání rozdílů, labyrinty a bludiště, puzzle, hledání správného stínu, osmisměrky, sudoku, vyškrtávání určených písmen, šipkovaná. Dovolím si tvrdit, že několik pracovních listů lze využít i v MŠ u předškoláků a to převážně tam, kde se nepíše (puzzle, labyrinty a bludiště), primárně má však největší využití na 1. stupni ZŠ. Co mi však jako pedagogovi chybí je absence správného řešení úloh na konci publikace.
Závěr chci konstatovat, že mě kniha překvapila svým vzdělávacím přínosem. Pracovních listů, ve kterých děti skutečně zjišťují podnětné informace do výuky, není nikdy dost a zde i kdybyste vesmír s dětmi probírali každý rok, máte vždy možnost jim po několik let nabídnout nové neopakující se pracovní listy.