Tvoříme z filcu

tvoříme z filcu

Tvoříme z filcu – Naučné hry a hračky

Hry a hračky z filcu jsou jednoduché na výrobu, nenáročné na materiál a pomůcky, příjemné na dotek a díky plným barvám překrásné na pohled. Děti se s nimi zabaví na dlouhé hodiny a mohou se zapojit i do jejich výroby. Filc se snadno stříhá a také dobře lepí.

Autorka Marcela Přidalová vám ve své knize Tvoříme z filcu – Naučné hry a hračky nabídne řadu podrobných návodů na výrobky, pomocí kterých se děti naučí poznávat barvy, tvary, procvičí si jemnou motoriku svých prstíků a také logické uvažování. Můžete vytvořit jednoduchou hru, jako je například skládání různých obličejů, kdy se děti mohou inspirovat třeba členy rodiny, originální puzzle nebo třeba farmu s prstovými zvířátky. Na konci knihy najdete i tipy na další výrobky, co už se do knihy nevešly, jako je tzv. quiet book – látková kniha plná her a zábavy.

 

Recenze

tvoříme z filcu

Kniha je rozdělená na 5 hlavních kapitol. V každé podkapitole najdete výrobky na rozvoj daných vědomostí, schopností a dovedností.

První kapitola: Učíme se barvy, tvary, počty. Výrobek JEŽEK děti učí geometrické tvary (přikládání geometrických tvarů na daný obrys), SLEPICE – výroba vajíček se symboly (srdíčko, křížek, trojúhelník, hvězdička atd.), kdy se děti učí poznávat barvy a tvary, ZLOMKY – plátky různého ovoce jako pomůcka k naučení základních zlomků…atd.

Druhá kapitola: Na procvičení jemné motoriky vás naučí vyrábět pomůcky pro rozvoj jemné motoriky. SÝR – provlékání tkaničky sýrem a zavazování tkaničky, PUZZLE  z filcu, KVĚTINY –  navlékání květin přes knoflík na šňůrku…. atd.

Třetí kapitola: Svět kolem nás. AUTO – kromě nácviku barev si lze s touto kartou hrát na hasiče, zmrzlináře, sanitku, kamion. PRINCEZNA – na vyrobeném obličeji princezny se holčičky naučí plést copánky, vázat mašli a rozvíjet prstíky při nasazování doplňků. ZUBY –  vyrobená karta s obličejem, ústy a zuby učí děti pomocí vyrobeného kartáčku si správně čistit zoubky, používat zubní nit. Pomůcka obsahuje i kapsičku, kam si děti mohou schovat svůj  první vypadlý zub. ROČNÍ OBDOBÍ – výroba obrázku stromu z filcu, na který děti připevňují filcové pomůcky typické pro dané období-květy, zelené/ červené/žluté listy, jablíčka, bílé hvězdičky.

Čtvrtá kapitola: Praktické dovednosti. PENĚŽENKA – výroba peněženky a peněz, kdy se děti naučí hodnoty mincí a bankovek. PRAČKA – výroba pračky a oblečení, kdy se děti naučí nejen barvy, ale i druhy prádla a procvičí si u toho jemnou motoriku. Vyprané prádlo děti věší na šňůru pomocí kolíčků. BUDÍK – výroba budíku a ručiček k naučení hodin vhodný i jako dekorace do pokojíku.

Kniha plná barevných fotografií mapující výrobu filcových her a hraček krok za krokem na 158 stránkách. U každého nápadu nechybí, co rozvíjí, jak hru dále rozvíjet, potřebné pomůcky, dále podrobný slovní i obrazový popis postupu k jeho výrobě. Zcela upřímně mohu konstatovat, že jsem se snad nikdy nesetkala s obdobnou publikací, kdy by každý výrobek měl vzdělávací funkci a byl pro děti tak poutavý. Veškeré zveřejněné pomůcky rozvíjí znalosti, schopnosti a dovednosti pro vstup do ZŠ, hračky jsou vhodné i pro děti mladšího školního věku (geometrické tvary, zlomky, hodiny). Pokud jste tvořivé učitelky/maminky a chcete děti učit hravým způsobem, určitě tuto knihu doporučuji!

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *