Ruce v hlíně

ruce v hlíně

Ruce v hlíně – Tvořivá keramika pro děti

Kniha nabízí netradiční pojetí práce s keramickou hlínou, kdy hlínu vnímáme nejen jako hmotu, která „zkamení“ při výpalu, ale i jako živoucí materiál, který lze zkoumat, objevovat a tvořivě používat v mnoha dimenzích. Metodika je založena na principech artefiletiky, kdy děti zakoušejí hlínu na vlastní kůži, vlastním tělem, všemi smysly, tvoří z ní a po té se k samotnému procesu tvorby navrací v závěrečné reflexi.

Kniha obsahuje postupy na vytvoření výrobku, avšak zasazené do širšího kontextu (motivační aktivity, pohybové hry, reflektivní techniky atd.). Je určena učitelkám MŠ a 1. stupně ZŠ, lektorům v mateřských centrech, lektorům zájmových kroužků, případně vyučujícím v základních uměleckých školách, kteří vedou výtvarnou přípravku.

 

Recenze

Kniha je v barevném provedení doplněná spousty reálných fotografií z praxe. Obsahuje tipy na aktivity s hlínou ve třídě i v přírodě. Objasňuje pojmy využívající se v keramice (keramická hlína, šlikr, engoby, glazury, sádra), obsahuje pomůcky, které lze využít při práci s hlínou, techniky (otiskovaný reliéf, plochý reliéf, kreslení a prorývání, modelování kuliček aj.), techniky dekorování (kresba, razítka a otisky, glazování, dekorování taveným sklem, kombinace hlíny a jiných materiálů apod.).

Náměty s hlínou jsou rozděleny do čtyř ročních období, kdy v každém období nalezneme 5 velmi kvalitně rozpracovaných námětů. Za sebe mohu říci, že se jedná o velmi zajímavé, neotřelé náměty řešené vždy jiným způsobem práce. Každý námět kromě motivace, techniky, potřebného materiálu a postupu poskytuje hry a pohybové aktivity navazující či předcházející pro danou výtvarnou činnost a dále reflektivní techniky (reflexe), které by měly být součástí každé výtvarné akce na konci hodiny.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *