Přísloví a hříčky pro chytré hlavičky

Přísloví a hříčky pro chytré hlavičky

Unikátní dětská kniha, díky které se vaše dítě naučí moudrosti, aniž by postřehlo, že se učí. Kniha Přísloví a hříčky pro chytré hlavičky obsahuje 50 OBRÁZKŮ, ŘÍKANEK a slovně objasněných PŘÍSLOVÍ. U každého přísloví je také prostor pro vlastní obrázek dítěte.

Recenze

Dokázali byste dětem (nebo třeba i dospělým) vysvětlit většinu známých přísloví? Já teda ne! Sice u většiny vím, co znamenají, ale jak to vysvětlit druhým na konkrétním příkladu ze života? Lež má krátké nohy/ Bez práce nejsou koláče nebo Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí asi zvládne každý, ale co třeba: Nedráždi hada bosou nohou? S jídlem roste chuť? Stokrát nic umořilo osla?

Čtvercová knížka v pevné vazbě obsahuje celkem 50 českých přísloví, která jsou seřazená abecedně. Vhodná je od 5 let, ale horní věkovou hranici bych nestanovovala.

Každému přísloví náleží 1 dvoustrana. Na levé straně se nachází celostránková barevná ilustrace líbivá dětskému i dospěláckému oku. Je velmi názorná a kdo zná přísloví, dokáže podle ní velmi snadno odhadnout, o jaké se jedná. Na ilustracích je vyobrazený buď děj přísloví (např. Darovanému koni na zuby nehleď – muž se dívá na zuby koně s ovázanou mašlí) anebo ukazuje následek přísloví (Dvakrát měř, jednou řež – stolička s jednou kratší uříznutou nohou).

Na druhé straně je napsané celé přísloví, pod ním se nachází 4 veršovaná říkanka (za tento počin klobouk dolů), která částečně objasňuje dané přísloví (např.: Kdo si ráno přivstane, spoustu práce zastane. Lenivci, ti přes své spaní nestíhají vůbec hraní – poznáte, k jakému přísloví se říkanka vztahuje?) Díky své délce i lehce zapamatovatelné rýmovačce jsou říkanky vhodné k nácviku i pro nejmenší děti. Mě hned napadlo je využít i jako hádanky, kdy odpovědí by bylo celé znění daného přísloví. Můžete ale i s dětmi vymýšlet další situace, na které by se přísloví hodilo. Pod říkankou naleznete stručný, avšak výstižný srozumitelný výklad přísloví na příkladech z dětského života. Autorka i po celou dobu jakoby mluví k dětem (nikoliv k rodičům, učitelům). U každého přísloví je pak místo pro vlastní kresbu a záleží na každém, co zde ztvární. A aby toho nebylo málo, autorka u každého přísloví poskytuje ještě 1-3 otázky pro rozhovor s dětmi, kdy jednak rozvíjíme u dětí myšlení, řečové i vyjadřovací schopnosti, ověřujeme porozumění textu, tak i rozšiřujeme znalosti z jiných oborů. Opět uvedu příklad, který je lepší než dalších tisíc slov: Lež má krátké nohy – stalo se ti, že jsi někdy někomu lhal/a? Mělo tvé lhaní nějaký důsledek? Nedráždi hada bosou nohou – jaké hady umíš pojmenovat? Jsou někteří pro člověka nebezpeční a čím?)

Myslím si, že obdobná kniha na českém trhu není. Přísloví dospělý používá v běžné mluvě poměrně často, pojďme tedy ty nejznámější předat i těm nejmladším už od jejich útlého věku a to formou, kterou jim skutečně porozumí. Knihu: Přísloví a hříčky pro chytré hlavičky koupíte kdekoliv, ale pokud byste si ji objednali přímo na https://prochytrehlavicky.cz/ dostanete k ní pexeso, na kterém je vyobrazeno všech 50 přísloví s obrázky z knihy.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *