Portréty podle fotografií

Portréty podle fotografií

Vytvořte si portrét svého oblíbeného hrdiny nebo milovaného mazlíčka. Portrét patří mezi nejoblíbenější výtvarná témata. Vedle fotografování představuje malování a kreslení portrétů tradiční způsob, jak zachytit něčí podobu a uchovat ji tak na věky. V knize Naučte se malovat a kreslit: Portréty podle fotografií vám tři autorky představují tři různé techniky malování a kreslení portrétůolejomalbu technikou suchého štětce a stírací technikou a kreslení pastelkami. Pomocí detailních návodů krok za krokem můžete vytvořit originální portrét třeba podle fotografie člena rodiny, oblíbené filmové postavy nebo domácího mazlíčka. Naučíte se přenést fotografickou předlohu na plátno nebo papír, správně určit proporce obličeje a také jak dodat oku tu správnou jiskru. Získáte dobrý pocit z vlastnoručně vytvořeného díla, překrásný dárek pro někoho blízkého a naučíte se aktivovat tu kreativní část vašeho já.

Umění ztvárnit a pochopit lidský obličej představuje obecně velmi užitečnou dovednost. Kniha propojuje výtvarné umění a umění fotografie. Fotografie usnadňují výtvarníkům práci a fotografové se z kreseb a maleb mohou naučit mnohé například o proporcích nebo barvách. Jak správně fotografovat portrét vám v poslední kapitole knihy vysvětlí fotograf Pavel Kristián.

 

Recenze

Kniha je rozdělena do čtyř kapitol. Tři kapitoly se zabývají nauce kresby a malby portrétů odlišnými výtvarnými technikami, poslední kapitola je věnována fotografování portrétů.

 • 1 kapitola: Technika malování suchým štětcem
  • Autorka objasňuje techniku suchého štětce (malování na akvarelový papír nebo plátno pomocí velmi malého množství olejové barvy). Kapitola vede čtenáře krok za krokem od výběru vhodné fotografie, jak jednoduše přenést obrys fotografie na papír, na co si dát pozor apod. Následuje praktická část, která ukazuje podrobný postup při malbě známých osobností. Kromě textu je postup fotografován. Fotografie jsou velmi detailní, např. malba oka je vyobrazena na 10 fotografiích i s nástrojem, který pro danou část použít. V kapitole najdete, jak namalovat černobílý portrét ženy, muže s drobnými vousy a barevný portrét malé holčičky i mladé ženy.
 • 2. kapitola: Stírací technika
  • Technika, při které výsledný obraz nemalujeme, ale barvu z plátna stíráme.Technika spočívající v nanášení barevných vrstev na plátno a následné odstraňování barev hadříkem. Kromě potřebného materiálu, přípravě plátna a přenesení fotografie na plátno seznamuje kapitola i s proporcí obličeje. Podrobně vás autorka provede malbou barevného i černobílého dětského obličeje dívky a chlapce. Co hodnotím velmi kladně jsou drobné podkapitoly věnující se detailům obličeje. Ty ukazují, jak stírací technikou namalovat krok za krokem oči, nos, ústa, ucho, vousy a vrásky.
 • 3. kapitola: Zvířecí portrét pastelkami
  • Nevíte, jak nakreslit srst zvířat? Třetí kapitola vám poukáže, jak nakreslit pastelkami jakékoliv zvíře. Autorka se věnuje kresbě dlouhosrstého i krátkosrstého psa a koně. Zvířata kreslená pastelkami vypadají v knize jako živé.
 • 4.kapitola: Fotografování portrétu 
  • Krátká kapitola o tom, jak a čím vyfotografovat portrét, aby podle něj bylo možné malovat nebo kreslit.

Pokud se někdo chce naučit kreslit a malovat portréty lidí nebo zvířat , ale stále neví, jak vymodelovat vlasy, vousy, srst zvířat, kde a jak použít stíny, aby výsledný portrét kopíroval realitu, je tato kniha velmi dobrým pomocníkem, abyste zjistili, jak na to.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

1 názor na “Portréty podle fotografií”

 1. Pingback: Realistické portréty tužkou - Výtvarná výchova

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *