Písmomalba

Písmomalba – Objevte krásu ručního písma

Písmomalba je cennou příručkou pro každého, ať už jste úplný nováček nebo zkušený designer, který chce rozšířit své dovednosti. Naučte se vytvořit svoje vlastní jedinečné písmo k ozdobení všeho od vzkazů s poděkováním po pasparty, hrníčky, psací podložky a další. Expertka na malování písmen Kiley Bennett vás kreativně povzbudí moudrými radami, šablonami abeced, inspiračními grafikami a zábavnými projekty, do kterých se můžete pustit, jakmile vaše umělecké sebevědomí prudce vzroste!

Uvnitř najdete vše, co potřebujete na začátek vašeho písmomalířského dobrodružství:

  • 20 kreativních abeced
  • průvodce pomůckami a technikami
  • užitečná praktická cvičení
  • zábavné projekty
  • umělecké výtisky k zarámování
  • listy na procvičování
Písmomalba

Recenze

Když jsem poprvé vzala knihu do ruky a prolistovala ji, viděla jsem jen různá ozdobná černá písmena na bílém pozadí, minimum textu, žádné popisky u abeced. Jednoduše mě publikace na první pohled příliš nezaujala kromě názvu, který mě vybízel k tomu dát publikaci druhou šanci. Ne nadarmo se říká, že nemáme dávat na první dojem. Kniha obsahuje opravdu vše, co potřebujete pro kresbu ozdobného písma vědět. Vše je psáno pochopitelně, jednoduše, jen to není z prolistování hned patrné. A k čemu že ozdobné písmo využijete? Na jmenovky, obálky, pozvánky, oznámení, pasparty, monogramy, loga, dárky, hrníčky, sešity, svatební menu apod.  Publikace v barevném provedení na 144 stran se dělí na 6 kapitol. Vždy na začátku každé kapitoly autorka stručně shrnuje, co v kapitole najdete. Název kapitol zabírá vždy jednu celou stranu, která je celobarevná, takže je velmi rychle v knize nalistujeme .

V první kapitole nás autorka seznamuje s POMŮCKAMI. Uvádí přesné názvy produktů, které používá. Protože ale není Češka, nelze 100% spoléhat na to, že všechny produkty jsou zde běžně k dostání. Autorka však na dalších stranách ukazuje v detailu pera s různými hroty, které se pro písmomalbu používají, proto si myslím, že stačí vysledovat tvar hrotu a pořídit si pera od libovolné značky.  V knize se po celou dobu pracuje se čtyřmi různými fixy pro dosažení různých stylů. Pokud se chcete učit ozdobnému písmu, doporučuji si pořídit všechny čtyři typy, a to 2 s tvrdým hrotem (monolinkové) a 2 s poddajnou špičku, které se ohýbají podle tlaku (štětcové).

Zajímavé bylo pro mě poznání, že tvorba ozdobných písmen vzniká tak, že při tazích směrem dolů se používá silný hrot, v tazích nahoru hrot slabý. Autorka na jedné abecedě zakroužkovala tahy dolů a na druhé straně vytvořila cvičení na obtahování obloučků zaměřené na tloušťku. Stačí si toto pravidlo vrýt dostatečně do paměti a poté ho používat při kresbě všech abeced.

Kapitola ABECEDY je nejrozsáhlejší kapitolou knihy rozkládající se na 90 stran, ve které najdete 20 odlišných abeced. Jsou mezi nimi abecedy pro štětcové písmo, monolinkové abecedy, jednoduché i ozdobné abecedy, kudrnaté, plné křivek, rovné, silné, tenké. Abecedy jsou očíslované od 1 do 20, každé patří 4 stránky v knize. První dvě strany obsahují velká a malá písmena sloužící pro obkreslování, abyste ji dostali do ruky. Vlevo je navíc u každé abecedy několik nápadů, kde ji můžete využít (např. na jmenovky, obálky, svatební menu apod.). Na dalších dvou stranách se učíme danou abecedu již sami psát a to tak, že každé písmeno je rozčleněno do jednotlivých tahů pomocí šipek a číslic, abychom viděli, jak se píše, čehož jsem si vůbec při prvním prolistování nevšimla. Vedle každého písmene je pak místo, kam máme napsat své vlastní písmeno. Mezi abecedami najdete celkem 4 odlišná praktická cvičení na dvoustranu, která si můžete vyzkoušet – jedná se o patkování písma, kombinování písma, ozdobování písmen kudrlinkami, vytvoření vlastní jedinečné abecedy do rámečků. PROJEKTY obsahují pět nápadů, ve kterých můžete využít ruční malování písmen. Jedná se z mé strany o nikterak zvlášť zajímavé nápady (ozdobení psací podložky, hrníček, vzkaz, ozdobný papír), které jsou však v jednotlivých krocích nafoceny a popsány. Zcela na konci má kniha vyhrazeno 12 nalinkovaných stránek určených pro nacvičování písmomalby, které se mi z hlediska množství možná zdají až zbytečné.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *