Kulihrášek a Budulínek

Kulihrášek a Budulínek

Kulihrášek a Budulínek

Dvojitá kniha a tudíž i dvojitá porce výpravně ilustrovaných pohádek pro děti. Vedle klasické lidové pohádky o neposlušném Budulínkovi se děti setkávají i s malým, ale chytrým Kulihráškem, který nejen dokáže tatínkovi donést na pole těžký oběd, ale přelstí i bohatého knížepána.
Kniha navazuje na známou edici dvojitých pohádek, které v nakladatelství Portál vyšly již dříve (Kůzlátka a Dvě pohádky). Jejich kouzlo stojí především na textech známých lidových pohádek doprovázených podmanivými ilustracemi Vladimíra Krále.

 

Recenze

Dvě pohádky v jedné čtvercové knížce v pevné vazbě na necelých 50 stran jsou kvalitně tištěné na pevném křídovém papíře. Je to tedy kniha velmi praktická z hlediska pevných stránek, rozsahu, množství i velikosti písma. Od nakladatelství Portál existují v této podobě už další dvě oboustranné pohádkové knihy (Kůzlátka a Dvě pohádky), mě se však tato varianta do rukou dostala poprvé. Publikace je určená pro nejmenší.

Z jedné strany objevíme známou lidovou pohádku BUDULÍNEK a při otočení celé knihy „vzhůru nohama“, novou autorskou pohádku od M. Ďuričkové KULIHRÁŠEK. Každá má svůj začátek na titulní straně a konec uprostřed. Střed knihy, kdy přechází příběh z příběhu na příběh, je výborně znázorněn spirálou – prostě dočtete jednu pohádku, zavřete knihu, otočíte a čtete jinou pohádku z druhé strany, což pokládám za velmi originální. Kniha je plná obrázků s menším množstvím textu, takže knihu ocení začínající čtenáři a ti, co si rádi prohlíží poutavé obrázky.

Pohádku o neposlušném Budulínkovi zná myslím každý. Patří mezi klasiky, kterou rodiče rádi řadí do svého repertoáru díky jeho výchovné funkci. Pohádka je velmi krátká, jako rodič ji máte přečtenou do 5 minut. Celou knížku i s důkladným prohlížením ilustrací máte zvládnutou za 15 až 20 minut. Překvapil mě dějový spád o Budulínkovi, příběh zůstává nezměněný, ale je velmi zestručněný, proto je vhodný i pro první čtenáře. Pohádku o chytrém Kulihráškovi jsem neznala, děj mě nadchl svým nápadem a věřím, že osloví i ty nejmenší. Pohádka se zpočátku trochu podobá Palečkovi, která se ale záhy změní v originální příběh.

Knížka mě však jako výtvarnici zaujala především svou osobitou ilustrací, která výrazně dominuje nad textem. V knize nenajdete jediné volné bílé místo, každá stránka hraje překrásně sytou barevností. V podstatě bychom ani nepotřebovali text, stačilo by vyprávět děj podle kreseb. Ilustrace u Kulihráška jsou laděné do zelena a u Budulínka díky lišce do oranžova. Nezaměnitelné ilustrace Vladimíra Krále jsou hravé, moderní. Vyjadřují přesně to, co je v textu a přesto maximálně otevírající prostor fantazii. Trochu se však obávám, že ne jednomu dítku se budou zdát strašidelné. Přičítám to kresbě malých očí, ale třeba se dětem ilustrace budou velmi líbit. Pokud mám ale jako výtvarnice ohodnotit styl ilustrátora, zařadila bych je mezi ty nejzajímavější, které jsem kdy viděla a řekla bych, že mají velmi umělecký ráz.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *