Kapří šupiny pro štěstí

  • Výtvarný záměr: zvětšená kresba rybí šupiny
  • Výtvarná technika (postup)kresba tuší a dřívkem
  • Pomůcky:  rybí šupiny, zvětšená kresba šupiny, lupa, grafický list-šupiny kapra , čtvrtky formátu A5, černá tuš, špejle, nůžky, balicí papír, lihový fix, lepidlo v tubě
 

Motivace a hrarybí šupina

Motivací může být hádanka Rybka

Hbitá je, až dech se úží,
nikdy nemá husí kůži.
Nezná kašel ani rýmu
i pod ledem přečká zimu.
Nechybí jí vůbec nic,
penízků má na tisíc.

Co znamená, že má penízků na tisíc? Některé ryby jako např. kapr, mají na těle šupiny, které slouží k jejich ochraně a jsou symbolem bohatství, proto si lidé o Vánocích dávají do peněženek , aby byli stále při penězích.

U rybích šupin stejně jako u stromů, můžeme poznat, jak byl kapr starý. Šupiny se skládají z kruhů-viz ukázka níže. Ukážeme dětem zvětšenou kresbu šupiny a vysvětlíme, že kruhy blízko sebe narůstají rybě v období zimy, kdy roste pomaleji a kruhy dál od sebe v létě. Na základě toho můžeme spočítat stáří kapra – na názorné kresbě byla ryba stará 3 roky. Dále zkoumáme skutečné šupiny pod lupou i proti světlu.

Každá šupinatá ryba má jiný tvar šupin poskládaných od hlavy k ocasu. Pokud by je ryba měla obráceně, drhla by o vodu jako struhadlo. Pro upevnění i o rozvíjení jemné motoriky rozdáme dětem grafický list ryby, na kterém trénují kresbu šupin (obloučky).

Realizace výtvarné činnosti

Zkusíme nakreslit tuší jednu zvětšenou šupinu. Nejprve si nakreslíme obrys (víme již, že může být různorodý), poté začneme od středu od nejmenší šupiny. Kruhy můžeme někde více vrstvit k sobě, jiné nechat dál od sebe. Na závěr dle volby dětí lze na zadní část šupiny přikreslit drobné čáry křížící kruhy, které vidíme jak na nakreslené, tak na skutečné šupině.

Šupiny vystřihneme. U předškolních dětí nakreslí kapra učitelka, u starších necháme děti. Je dobré nejprve přibližně uspořádat šupiny do tvaru těla ryby a následně rybu nakreslit, aby se všechny šupiny vešly do ryby.

Závěr

Na svých vlastních šupinách se pokoušíme spočítat stáří naší ryby.

5/5 (1)

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

1 názor na “Kapří šupiny pro štěstí”

  1. Pingback: Voda a ryby | Výtvarná výchova

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *