Akvarelové barvy

Akvarelové barvy

Akvarelové barvy – Hravý a moderní průvodce vodovkami

Často naše jediná zkušenost s vodovkami pochází ze školních lavic a jediná představa o obrázku, který je s nimi možné vytvořit, spočívá v rozpitých barvách na pokrouceném papíře. Podstata akvarelu je ale zcela jiná a dají se s ním vytvořit překrásné detailní obrázky. Stačí vědět, jak na to, což vám prozradí tato kniha.

V tomto dynamickém a inspirací nabitém průvodci prozkoumáme možnosti, jak pracovat a hrát si s tímto zábavným médiem. Snadno pochopitelné lekce vás naučí vše, co potřebujete znát k vytváření svých vlastních propracovaných děl. Od základní práce se štětcem a barvou, vhodných pomůcek a technik nanášení barvy přes malování základních tvarů a písmen až po tvorbu překrásných obrázků rostlin, zvířat a vzorů – a mnohem víc! Ať už jste zkušený umělec, který hledá hravý únik, nebo začátečník, který ještě nikdy nedržel v ruce štětec, v knize Akvarelové barvy si každý najde to své.

 

Recenze

V publikaci: „Akvarelové barvy“ ve formátu A4 s barevně poutavou obálkou najdete množství fotografií. Dovolím si tvrdit, že obrazová dokumentace převažuje nad textem, což ovšem v tomto případě není na škodu, protože pokud se chcete naučit malbě, je nejdůležitější detailně vidět její průběh. Text Vám jen pomůže pochopit další souvislosti, které nelze na fotografiích zachytit.

Pojďme se důkladněji podívat na jednotlivé kapitoly. První kapitola poskytuje přehled o potřebných POMŮCKÁCH při malbě akvarelem. Nejde jen o výčet nástrojů a materiálů. Autorka objasňuje, k čemu slouží jednotlivé druhy štětců a v čem jsou rozdílné; jaký je rozdíl akvarelů lišící se kvalitou a samozřejmě cenou. Bylo pro mě novinkou, že autorka zásadně pracuje s uměleckými akvarely v tubě podobající se temperovým barvám. Většina z nás zná jen vodovky v pánvičkách. U uměleckých akvarelů kromě intenzivnějších a dlouhodobějších pigmentů lze namíchat nepřeberné množství dalších odstínů, které zkrátka v běžných vodových barvách nenajdete. Kromě štětců a barev autorka představuje další pomůcky – akvarelový papír, nádoby na vodu, papírové utěrky, maskovací páska a maskovací kapalina. V úvodu najdete i způsoby, jak nabírat štětcem různé množství vody a škálu technik vytvářející odlišné barevné efekty (lavírování, gradace, prolínání barev, mísení, vymývání barev štětcem/papírovým ubrouskem apod.) Všechny techniky jsou detailně krok za krokem zdokumentovány na fotografiích.

Druhá kapitola se zabývá ZKOUMÁNÍM BAREV. Zaujalo mě vyobrazení barev primárních, sekundárních, terciálních, komplementárních, analogických, triád na barevných kolech.  Díky této teorii barev si oživíte, z jakých barev namícháte různé barevné odstíny; zjistíte, které odstíny spolu vytváří kontrast a harmonii. Pro mě je tento přehled velmi cenným, neboť jsem ho takto zpracovaný v literatuře ještě neobjevila. Další zajímavostí je VYTVOŘENÍ TABULKY ODSTÍNŮ, kterou můžete v budoucnu opakovaně využít při malbě, pokud budete hledat daný odstín.  Tato kapitola zahrnuje i pojednání o valérech.

V kapitole: PRÁCE SE ŠTĚTCEM se dozvíte, jaké stopy zanechávají různé druhy štětců a na co konkrétního se jednotlivé tahy hodí při malbě. TVARY A VZORY nejsou zcela tak stěžejní, které by s něčím zásadním čtenáře seznamovaly.

Největší přínos mi přinesla kapitola: NEGATIVNÍ TECHNIKY, které můžete využít s dětmi za pomoci obyčejných vodovek.  Velmi mě zaujalo medium – maskovací kapalina.  Funguje trochu na principu klovatiny při gumotisku, s tím rozdílem, že po zaschnutí zaschlou kapalinu z papíru sloupnete. Autorka dále ukazuje práci s voskovkou, maskovací papírovou páskou, zesvětlení malby solí, frankovkou a bělidlem.

Druhá polovina knihy je věnována malbě KONKRÉTNÍCH MOTIVŮ. U květin jsem ocenila, že autorka neprezentuje vytváření konkrétního obrazu krok za krokem, ale předkládá ukázky, jak namalovat různé druhy květin, listů i stonků. Již kratší kapitoly se týkají zvířat, tváře, interiéru, krajiny, které poskytují náhled, co vše se dá s akvarelem namalovat. Pro mě tyto ukázky mají nádech dětských kreseb s ne moc zajímavými motivy.

Na závěr bych v bodech shrnula nejvýznamnější pozitiva knihy:

  • podrobná teorie barev, návod na vytvoření tabulky odstínů
  • negativní techniky využitelné s dětmi
  • malba rozmanitých druhů květin
  • hojnost detailních fotografií
  • jednoduché a barevně poutavé motivy vhodné i pro začátečníky
Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

1 názor na “Akvarelové barvy”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *