Pan Podzim

  • Výtvarný záměr: vystihnout podobiznu Podzimu prostřednictvím typické barevnosti a symbolů podzimního období
  • Výtvarná technika/postup: kombinovaná technika (otisk přírodnin, zapouštění barev do klovatiny, asambláž z přírodnin)
  • Pomůcky: karton A2 a větší, temperové barvy, anilinové barvy, černá tiskařská barva, grafický váleček, deska na rozválení barvy, štětce, klovatina, živé listy (ne suché), šablony listů, přírodniny (borovicové šišky, žaludy, šípky), tavná pistole, sádrové obvazy, kelímky, ubrus.
 

Motivace a hra

Báseň: Podzim
Léto se už rozloučilo,
podzimu trůn uvolnilo,
vládu převzal v dlouhém hávu,
kolem rozlil pestrou barvu:
zlatou, hnědou, červenou,
prolétá se přírodou.

Zkrášlí louky, keře, stromy,
přinese i jiné skvosty.
Podzim ujal se své moci,
nastávají dlouhé noci.

  • Pohybová hra: Podzim ťuká na vrata – Děti sedí v kroužku. Učitelka vybere jedno dítě, které se stane podzimem. V ruce drží šátek, chodí okolo kruhu a všichni společně říkají – Vstávej, vstávej ratata, podzim ťuká na vrata. Až děti poví celé říkadlo, podzim zaťuká jednomu z dětí na záda, pustí šátek a utíká kolem kruhu. Označené dítě se snaží podzim chytit. Potom si vymění role a hra pokračuje znovu od začátku.
  • Vyvozování znaků podzimu – společná diskuse

 

Realizace výtvarné činnosti

Činnost byla pojata jako skupinová práce všech dětí, kdy se každý podílel na společném díle. Pro tvář pana Podzimu jsme zvolili chlapce, kterému učitelka udělala sádrový odlitek tváře. (Obličej potřeme krémem, oči zakryjeme kousky papírového kapesníčku a tvář postupně zakrýváme nastříhanými proužky sádrového obvazu. Otvor pro nosní dírky necháme odkrytý a až při sundání masky jej dodatečně obvazem uzavřeme). Zatvrdlou sádrovou tvář pomalujeme nezředěnými temperami v teplé barevnosti (červená, oranžová, žlutá, popř. hnědá). Na kartonu vytvoříme temperovou podmalbu za použití červených odstínů a žluté.

Na zaschlou podmalbu přilepíme tavnou pistolí sádrový odlitek tváře a listy symbolizující rozevláté vlasy vytvořené zapouštěním anilinových barev do klovatiny. Na zaschlou podmalbu skupinka dětí otiskuje živé listy (viz. námět: Složitá síť žilek), lepí přírodniny. Portrétu lze přidělat korále z šípků.

Závěr

Krále Podzimu, který bude vládnout tři měsíce, zavěsíme do prostor šatny. Po konci jeho vlády na jeho místo usedne Jaro.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *