Oblékání tváře

  • Výtvarný záměr: využití tváře jako ozvláštnění, okrášlení vlastního těla
  • Výtvarná technika (postup)body-art
  • Pomůcky: ovoce a zelenina (slupky od jablek, okurky, pomeranče, mrkve; kolečka okurek, banánu apod.), byliny (jitrocel, mlíčí, heřmánek, řebříček…), krém na obličej

Motivace a hra

O své zdraví se můžeme starat sami, bez pomoci doktorů, stejně jako o květinu. Když bude mít květina dostatek světla, budeme ji pravidelně zalévat a hnojit, pokvete. Když ale bude v šeru, bez vody a živin, bude chřadnout, až zahyne. Kdo žije zdravě? Učitelka jmenuje příklady a děti hádají, zda takto žije/nežije zdravě (ten, kdo ponocuje, zapíjí jídlo limonádou, dopřává si samé sladkosti, hodně kouká na televizi; ten, kdo jí hodně ovoce a zeleniny, pije vodu a ovocné čaje, chodí do přírody a sportuje apod.) Vitamíny jsou látky důležité pro naše zdraví, které jsou obsaženy nejvíce v ovoci a zelenině. Do školky učitelka přinese pár druhů, které děti pojmenovávají.

Realizace výtvarné činnosti

Téměř vše, co se dá sníst, můžeme použít na pleť, abychom ji vyživili, vyčistili, zjemnili, zahojili záněty. Kromě ovoce lze využít i bylinky. Děti utvoří tříčlenné skupinky, jednoho si určí jako pacienta, který si lehne na koberec. Ošetřovanému uděláme masku – z ovoce, zeleniny, bylin. Obličej oživíme nejen přírodními látkami, ale i tím, že vytvoříme masku, která bude zajímavá. Oblékneme tvář slupkami od jablek, mrkve, okurky, pomeranče, citrónu, listy pampelišky, jitrocele. Každá skupina si vybere igelitový pytlík s danou ingrediencí a zdobí tvář svého kamaráda. Slupky lze trhat na menší kousky, klást je vodorovně, svisle, šikmo, tvořit zajímavé linie. Před nanášením masky potře učitelka obličej dítěte krémem, aby slupky a bylinky lépe držely na kůži. U krému i masky se vyhýbáme partiím očí. Líčené dítě se snaží po celou dobu moc nehýbat s hlavou.

Oblékání tváře

Závěr

Na konci akce zůstanou nalíčené děti ležet na zemi z důvodu opadávání masek. Ostatní chodí opatrně mezi nimi a prohlíží si vytvořené masky druhých. Abychom ještě více podpořili naše zdraví, ze zbytku doneseného ovoce a zeleniny si uděláme zdravou svačinku, kterou rozkrájíme na kousky a podáváme ji u stolečků.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *