Jak stromy pijí

  • Výtvarný záměr: experimentovat se savostí gázoviny za účelem přiblížení si funkci kořenů (inspirace ze semináře J. Modré)
  • Výtvarná technika/postup: obarvování textilie (gázoviny)
  • Pomůcky:  gázovina (např. obvazy ze starých lékárniček), anilinové barvy, širší kulaté štětce, plastové desky, kelímky s vodou, modrý inkoust, větší nádoba, stojan na toaletní papír, papírová dutinka (tavná pistole/špendlíky), karton, lepidlo Herkules
 

Motivace a hra

  • Vysvětlení: Funkce kořenů – Kořeny stromu jsou jeho nohy, ústa, současně i jeho srdce. Podepírají a drží nadzemní část (kmen a korunu), nasávají vodu, živiny a pumpují ji do kmenu a větví. To jak stromy dokáží vysát tolik vody a přepravit ji až ke špičce stromu a překonat takovou sílu, nikdo dnes nedokáže objasnit.
  • Seznámení se záměrem – Pro pokus využijeme velmi savý materiál, který nám přiblíží, jak dokáže voda stoupat vzhůru. Necháme se překvapit, jak vysoko dokáže gázovina nasát vodu.

Realizace výtvarné činnosti

Aktivita je na rozhraní přírodovědně-výtvarného experimentu. V první výtvarné části zhotoví pedagog z kartonu kostru stromu. Zelená koruna byla vyrobena z obarvené gázoviny. Vhodnější je využít širší gázovinu než klasické obvazy. Širší gázu složíme tak, aby se vešla na plastovou destičku, na které ji budeme obarvovat. Děti zapouští tupováním zeleno-žluté odstíny anilinových barev do gázoviny, využíváme hojně vody. Zaschlou gázovinu rozložíme a zmuchláním ji natvarujeme do koruny stromu. Pokud bychom chtěli zelené šátky využít i v budoucnu pro různé hry, připevníme ji k podkladu špendlíky. Pro kmen a kořeny zvolíme již klasické obvazy, které rozstříháme na delší proužky, aby přesahovaly přes kmen. Děti natřou lepidlem pruh od větve dolů, obvaz stáčí a postupně lepí. Místo gázy lze využít i potravinářský provázek, který má stejný efekt, práce bude však náročnější.

Strom nalepíme tavnou pistolí na papírovou dutinku, kterou postavíme do stojanu. Do misky s vodou přidáme např. modrý inkoust (=voda) a celý strom i se stojanem do něj postavíme a pozorujeme postupné stoupání vody.

 

Závěr

Strom jsme v našem případě nechali v obarvené vodě 7 hodin. Ač gáza je vysoce savý materiál, vodu již nedokázala výš nasáknout. Uvědomění si, jakou sílu musí mít kořeny, aby dokázaly vodu přepravit až ke špičce stromu.

5/5 (2)

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *