Já 4 krát jinak

  • Výtvarný cíl: reprodukce výtvarného díla A. Warhola
  • Výtvarná technika (postup): kresba barevnými fixy, práce s fotografiemi
  • Pomůcky: koláž 4 stejných černobílých fotek dítěte vytištěných na čtvrtce, fixy, nůžky, reprodukce Andy Warhola

Motivace a hra

Východiskem pro tvoření se stane reprodukce výtvarného díla Marylin Monroe od amerického pop-artisty Andy Warhola – stále stejný opakující se motiv, jen měnící se barevnost. S uměleckým směrem děti předškolního věku neseznamujeme, pop-artový obraz má v dětech vytvořit pouze představu o podobě práce. Naším úkolem bude napodobit na vlastním opakujícím se portrétu práci umělce – vytvořit na každé fotografii jinou barevnost. U níže zobrazovaného díla se mění barvy v pozadí, na vlasech, tváři i oblečení. Kdyby děti zakrývaly vše fixy, vytratila by se jejich podoba, proto tvář ponecháme v odstínech šedi.

Já 4 krát jinak (3)

Realizace výtvarné činnosti

Učitelka si v přípravné fázi vyfotí děti, stačí zachytit hlavu a část trupu. Na počítači fotky ořízne do tvaru čtverce a vytvoří koláž z dalších tří kopií stejné fotografie, čímž vznikne čtverec skládající se ze čtyř stejných portrétů dítěte. Hotové série vytiskneme černobíle na čtvrtku (na kancelářském papíře by se vlivem fix papír kroutil a protrhával).

Postup částečně nechejme na volbě dítěte, avšak vhodné je děti navést k vykreslení jedné fotografie a až pak pokračovat dál. Začínáme vždy u pozadí! Důraz klademe na to, aby se v žádném čtverci neopakovala stejná barevnost pozadí. Můžeme děti navést k vybrání pouze čtyř barev, které budou po celou dobu práce používat. Po pozadí dotváříme vlasy, oblečení, popř. oči a ústa. Do tváře nezasahujeme, ta zůstane šedá. Při kresbě fixy se snažíme vyplnit celý čtvercový snímek, obzvlášť kritickými místy bývá spoj mezi přiléhajícími fotografiemi, kde mnohdy zůstávají prosvítající místa. Na závěr si děti celou koláž vystřihnou, čímž se i částečně odstřihnou některé přetahy fixy.

Závěr

Hodnotíme splnění úkolu (odlišné pozadí u každé fotky), zvládnutí techniky s fixy a především trpělivost a důslednost při práci.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *