Okrasná ptačí těla

Realizace výtvarné činnosti

Učitelka připraví destičky, na které budou děti vyrývat tužkou ptáčky. V průběhu roku sbíráme krabice od mléka i vína, které mají uvnitř stříbrný povrch. Krabici nůžkami rozstřihneme, odstraníme dno a víko. Pro práci využijeme část krabice s přední stranou bez přehybů (viz fotografie). Na stříbrnou stranu děti kreslí ořezanou tužkou s mírným přítlakem. Tužka ve folii zanechává rýhy nikoliv tuhu.

krabice od mléka

Na plastové/skleněné desce rozválíme tiskařskou barvu a válečkem ji nanášíme na matrici vyrytého motivu. Snažme se využít přiměřeně barvy, aby ji měla matrice dostatek pro tisk, ale zároveň aby se příliš nedostávala do rýh. Matrici přemístíme na čisté místo, položíme na ni čtvrtku a čistým válečkem, nebo polévkovou lžící provedeme ruční tisk. Při tisku z výšky se tiskne vyvýšená plocha, vyhloubená místa se netisknou a zůstávají bílá. Pokud se nám otisk nepovede, lze matrici opláchnout pod vodou, osušit hadříkem a tisk několikrát zopakovat.

v ptačí říši v ptačí říši4

Závěr

Děti zhodnocují, kde málo přitlačily na tužku. Pokud se jim první tisk nepovedl, po druhé již volily více/méně barvy, dávaly si pozor na místa, kde se barva dostala do rýh.

Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

1 názor na “Okrasná ptačí těla”

  1. Pingback: Ptáci v zimě | Výtvarná výchova

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *