Čim, Čára a zahrada
Čim a Čára jsou dva malí vrabčí sourozenci. Děti Anička a Honzík jsou také dva sourozenci a všichni čtyři se sejdou na jedné zahradě jednoho domu. Co se ale stane, když se obě děti začnou na obyčejnou zahradu svých prarodičů koukat neobyčejnýma očima dvou vrabčích sourozenců? Dětským čtenářům se prostřednictvím všedně nevšedního příběhu podaří nahlédnout do světa ptáků, poznají jejich starosti, ale i radosti, setkají se s papouškem a zjistí, že to, co nám lidem, připadá všední a bezpečné, může být pro ptáky osudné. Jak upravit zahradu tak, aby byla i pro naše zpěvavé spolubydlící bezpečná a přívětivá, kdy a čím ptáčky krmit a na koho si na zahradě dávat pozor? Kniha prostřednictvím příběhů děti vzdělává, učí je koukat se pozorně kolem sebe a nebrat drobnosti samozřejmě a na lehkou váhu.
Recenze
Kdo mě už trochu zná a sleduje mé recenze, ví, že si vybírám zásadně poučné pohádky, které děti vzdělávají/vychovávají. Mohou se díky tomu stát ve školce vhodným doplňkem k jednotlivým tématům. A zrovna téma ptáci v mé knihovně chyběli.
Obálka knihy v pevné vazbě nejednoho zaujme svou ilustrací. Uvnitř je plná obrázků, kdy na první pohled by se mohlo zdát, že jich je víc než textu, ale není tomu tak. Ilustrace jsou velmi zdařilé, vystihující charakteristické zbarvení ptáků včetně jejich pojmenování, takže lze knihu využít i k prohlížení a poznávání ptactva. Kniha je rozdělena do 11 kapitol, které jsou tak akorát dlouhé, aby děti udržely maximální pozornost při poslechu četby.
Zábavný dobrodružný příběh pojednává o nevšedním životě ptáků v průběhu celého roku, díky němuž se děti dozví mnoho nových a užitečných informací. Příběh střídavě vypráví vrabčí rodiče svým ptáčátkům, kteří bydlí na zahradě v budce a dědeček svým vnoučatům, kteří jsou nadšenými pozorovateli přírody. Velmi oceňuji, že veškerá dobrodružství v knize nejsou zveličovaná, běžně se ptáčkům dějí. Kolikrát se jedná i o různá neštěstí, které si dětští čtenáři nemusí do této chvíle uvědomovat.
Autorka se dle mého dotkla všech témat, která se ptáků týkají, nic neopomněla. Posuďte sami: Dozvíte se informace o rozdílném zbarvení samečka a samičky, o odlišném zpěvu ptáků i k čemu ho používají. Autorka popisuje, z čeho i kde si ptáci staví hnízda, čím jsou krmená mláďata, jak a kam postavit budky, aby se do nich nedostali predátoři, o nebezpečí jako jsou kočky, paraziti a velká prosklená okna. Nechybí zmínka o letním koupání ptáků v jezírkách, proč někteří ptáci odlétají a proč se zase vracejí a jak stálí ptáci v zimě načechrávají svá peříčka, aby nezmrzli. Určitě oceníte i radu, jak postavit krmítko, kam ho umístit, co do krmítka dávat/nedávat. Kromě toho jsou v knize zmínky o exotických ptácích, předchůdcích – dinosauřích, proč my lidé říkáme vrabčí hnízdo, nesýčkuj nebo ježkovi oči.
Pokud jste dočetli až sem, není potřeba nic dalšího dodávat. Jedná se o kvalitní dětskou literaturu, kterou stojí za to mít ve své knihovně. A určitě se nestane, že by tam ležela ladem.