Kukla motýla

  • Výtvarný záměr: vytvarovat atypický model kukly pro neznámý druh motýla
  • Výtvarná technika/postup: práce s textilem, duté plastiky
  • Pomůcky: staré silonky, špejle, nůžky (pro motýla: bílý karton, fixy)
 

Motivace a hra

  • Jóga pro děti: Housenka – Základní poloha: vzpor klečmo. Provedeme klek a ruce opřeme o podložku. Housenka se pomalu sune vpřed – napodobujeme pohyb housenky. Z lehu na břiše se opřeme o paže, volně dýcháme a sunutím se vracíme zpět.
  • Pokus: Houseník – Pokud chceme, aby děti prožily metamorfózu motýla od housenky přes kuklení, připravíme si dle pokynů houseník (http://www.motyli.net/clanky.php?about=o_chovu_motylu). Ideální je najít housenky babočky kopřivové, jejíž potrava kopřiva dvoudomá je všude přítomný plevel. Vývoj housenky trvá měsíc, doba od zakuklení po vylíhnutí 14 dní, ale radost z pozorování bude stát za to.
  • Pohybová říkanka: Motýlek
    Housenka se zakuklila, má hedvábnou košilku, (schoulit se v podřepu)
    počkáme si ještě chvilku. Tak už vyleť, motýlku. (pohupovat se v kolenou)
    Motýl křídla ukazuje, už je tady blízko. (rozpažit v podřepu)
    Vzlétne vzhůru, ještě výše, a pak zase nízko.(pomalu do stoje, třepotat prsty)
    Motýl kolem poletuje, na kytičku sedá, (poskok vpřed, do podřepu)
    křídly mává na berušku. Copak v trávě hledá? (třepotat rukama)
    (Věci, které dobře známe, do říkanky zamícháme)

Realizace výtvarné činnosti

Kukly mohou mít rozmanitou podobu i barvu. Když housenka vytváří kuklu, je měkká. Jakmile se ale zklidní, kukla ztuhne a vybarví se. Z jedněch silonek lze vytvořit minimálně 4 kukly. Silonky jsou hodně pružné, nemusíme se proto při tvarování bát jejich maximálního natažení, ani proděravění od zasunutých špejlí. Vhodné je, aby oba otvory byly otevřené a špejle se daly zasouvat oběma stranami. Špejle lámeme maximálně na 2-3 díly a zasouváme je do silonek. Jakmile začne mít kukla po zasunutí několika křížících se vzpěr tvar, zahájí se pravá výtvarná hra se zasouváním špejlí a atypickým tvarováním kukly. Krásné na tom je, že z každého úhlu působí daná plastika zcela jinak. Na vnější vyčnívající špičky lze přilepit větší dřevěné či platové barevné korálky, čímž plastika získá na atraktivitě. K přilepení bude však nejvhodnější tavná pistole a dopomoc pedagoga.

Kukla motýla

Závěr

  • Pokračování v tvorbě – Při kuklení dochází k obrovské proměně. Jací motýlci vylezou z kukly? Budou modří, žlutí nebo oranžoví? Velcí, malí? Babočky, otakárkové či exotické druhy? Dokreslení motýlků a jejich zasunutí do kukly.
Žádné výsledky hodnocení

Ohodnoť příspěvek

Sdílet příspěvek

1 názor na “Kukla motýla”

  1. Pingback: Hmyz (brouci, motýli…) | Výtvarná výchova

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *